By drugi Katyń nie popadł w zapomnienie - spór o KL Gusen
2017-07-12, 23:07 | aktualizacja 2017-07-13, 11:07
- Ostatnio przyjęło się mówić o Gusen, że jest to drugi Katyń i nie w tym żadnej przesady. W Gusen zginęło około 30 tysięcy Polaków, z czego większość posiadała wyższe wykształcenie - mówi Rafał Geremek, autor filmu dokumentalnego "Gusen. Wojna o pamięć".
Posłuchaj
Z 47 obozów zagłady w Austrii zachował się do dziś tylko jeden: KL Mauthausen-Gusen. Obecnie trwają przygotowania do zlikwidowania resztek po obozie Gusen, na co nie godzi się strona polska i jest w sporze z władzami austriackimi. Trafił tam m.in. Stanisław Staszewski, a wśród ofiar byli Henryk Sławik, zwany polskim Schindlerem i Mieczysław Prószyński, wybitny wynalazca.
- Jest to miejsce szczególne, bo powstało bezpośrednio przed wybuchem wojny z Polską i było dedykowane Polakom. Nieprzypadkowo w Gusen właśnie w 1942 roku 97 procent składu więźniów stanowili Polacy - opowiada Rafał Geremek.
O historii obozu, pamięci tego miejsca i pomyśle zlikwidowania resztek po obozie Gusen mówimy więcej w nagraniu audycji. Marek Zając opowiedział nam również o tym, jak przebiegają rozmowy pomiędzy Polską i Austrią w sprawie tego obozu. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.
Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Marek Zając (sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej), Rafał Geremek (autor filmu dokumentalnego "Gusen. Wojna o pamięć", reżyser, dokumentalista)
Data emisji: 12.07.2017
Godzina emisji: 21.09
sm/gs