Spójna linia czy seria przypadków? Eksperci o "doktrynie Trumpa"
2017-07-05, 18:07 | aktualizacja 2017-07-05, 19:07
- Jego rządzenie, jego Biały Dom, szerzej - jego administracja - jest żywiołowa, improwizowana i pełna sprzeczności, także co do polityki zagranicznej, obronnej, gospodarczej - mówił na antenie radiowej Trójki dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (Wojskowa Akademia Techniczna). - Widać pewne zarysy "doktryny Trumpa" - stwierdził Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
Posłuchaj
Już dziś wieczorem na lotnisku na warszawskim Okęciu wyląduje Air Force One z prezydentem Donaldem Trumpem na pokładzie. Jutro odbędzie się seria spotkań z władzami Polski oraz krajów Trójmorza. Szczyt 12 państw potrwa do piątku.
- Ranga wizyty będzie zależeć od tego, co Trump podczas niej zrobi. A tego nie wiemy i jest prawdopodobne, że on sam tego jeszcze nie wie. To byłoby w jego stylu - mówił dr Kostrzewa-Zorbas.
Ekspert, odnosząc się do administracji nowego prezydenta USA, powiedział, że "różne wpływowe postacie, nie tylko ministrowie, ciągną w różne strony ten wózek". - Częściowo to są różne ideologie, częściowo różne interesy, w tym różnych środowisk. Jest interes establishmentu wojskowego. Trump w zasadzie oddał Pentagon samym generałom i admirałom, co zresztą budzi liczne pochwały w USA i na świecie. To jest mocny punkt tej administracji, chociaż kosztem bardzo amerykańskiego standardu cywilnej władzy - podkreślił.
Odmiennego zdania był Artur Wróblewski. - Mamy dopiero bodaj 158 dzień jego rządów. Pomimo tego widać pewne zarysy "doktryny Trumpa". Mamy zaostrzenie kursu wobec Iranu - nie za to, że przestrzega właściwie reżimu dotyczącego nieprzeprowadzania badań nad bronią jądrową, ale za próby z pociskami rakietowymi. Mamy zaostrzenie kursu wobec Kuby, było to zapowiadane przez Donalda Trumpa i senatora Marco Rubio, ponieważ Kuba wciąż gwałci prawa człowieka - zaznaczył gość Trójki.
- Widzimy wyjście z układu o wolnym handlu TTP, dotyczącego handlu z Azją Południową, widzimy zawieszenie rozmów nad TTIP o handlu transatlantyckim, widzimy wyjście z tego reżimu z Kyoto i z Paryża, co powoduje, że Ameryka nie będzie przestrzegała porozumień dotyczących ochrony klimatu - stwierdził ekspert. - Te rzeczy Trump zapowiadał i właściwie dlatego wygrał wybory - dodał.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (Wojskowa Akademia Techniczna), Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 5.07.2017
Godzina emisji: 17.44
dcz/mk