Żelazne zasady i dziedzictwo Helmuta Kohla

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Helmut Kohl miał żelazną zasadę, zgodnie z którą nie wychodził przed szereg. Nie było osobnej niemieckiej drogi i sposobów na dogadanie się z Moskwą czy NRD - mówi publicysta Wojciech Pięciak.

Posłuchaj

Co pozostało z dziedzictwa Helmuta Kohla? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Kilka dni temu zmarł Helmut Kohl, kanclerz Niemiec w latach 1982-1998. Dla wielu osób był symbolem polityka pragnącego uczynić z naszego zachodniego sąsiada kraj lubiany. To on zjednoczył Niemcy i odnowił zawiłe po II wojnie światowej relacje z Polską. 

Piotr Cywiński przypomina w Trójce, jak ogromną rolę odegrał Kohl w kraju, który nie wierzył w możliwość ponownego zjednoczenia. - Dowodem tego było przyjęcie przez Helmuta Kohla głowy państwa NRD-owskiego Ericha Honeckera ze wszelkimi należnymi honorami, takimi jak odśpiewanie hymnu, kompanie honorowe itp. - wspomina wieloletni korespondent w Niemczech.

Zdaniem obserwatorów wydarzeń w RFN i NRD po obaleniu muru berlińskiego podzielone Niemcy niekoniecznie musiały wybrać drogę zjednoczenia. O tym, czy inny polityk mógłby zastąpić Helmuta Kohla i co pozostało z jego dziedzictwa, mówimy w nagraniu audycji.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Semka
Goście: Piotr Cywiński (wieloletni korespondent "Wprost" w Niemczech, felietonista, dziennikarz, pisarz), Kazimierz Wóycicki (publicysta, dziennikarz, historyk), Wojciech Pięciak (dziennikarz, publicysta)
Data emisji: 23.06.2017
Godzina emisji: 21.08

sm/iwo

Polecane