Historia i fenomen Solidarności Walczącej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia i fenomen Solidarności Walczącej
Poseł, przewodniczący Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki podczas uroczystego otwarcia wystawy "Solidarność Walcząca", przygotowanej przez Fundację Pomorska Inicjatywa HistorycznaFoto: PAP/Paweł Supernak

Powstała w stanie wojennym we Wrocławiu organizacja wydawała książki, notatki i broszury, organizowała też demonstracje. Wyjątkową rolę w historii Solidarności Walczącej odegrał jej założyciel Kornel Morawiecki.

Posłuchaj

Historia i fenomen Solidarności Walczącej (Białe plamy/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Solidarność Walcząca była jedną z największych niepodległościowych organizacji niezależnych. Na czym polegała wyjątkowa rola Morawieckiego?

 - Zapewne m.in. w osobowości Kornela Morawieckiego należy szukać źródeł sukcesu Solidarności Walczącej. Przyczyn tego, że mała organizacja założona we Wrocławiu tak szybko rozrosła się i miała tak wielki wpływ na sytuację Polski lat 80. - przyznał dr Łukasz Kamiński.

Czytaj też
solidarnosc walczaca SW.jpg
Solidarność Walcząca - serwis specjalny Polskiego Radia

- Ta organizacja właściwie nie przeżyła jakichś rozłamów. To częściowo zasługa osobowości Kornela Morawieckiego, który ma własne zdanie, ale go nie narzuca. Pozwala innym być sobą i działać w twórczy sposób - podkreślał natomiast prof. Krzysztof Brzechczyn.

Jaka była geneza Solidarności Walczącej? Jakie osoby przede wszystkim skupiał w niej Kornel Morawiecki i co było jej znakiem rozpoznawczym? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której nadaliśmy m.in. materiały archiwalne z Archiwum Polskiego Radia i Radia Wolna Europa.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu ninateka.pl.

***

Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: dr Łukasz Kamiński (historyk), prof. Krzysztof Brzechczyn (historyk)
Data emisji: 21.06.2017
Godzina emisji: 15.08

ei/jsz

Polecane