Wyspa Bouveta - najdalsza wyspa świata

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wyspa  Bouveta - najdalsza wyspa świata
Wyspa Bouveta to należące do Norwegii terytorium zależne, będące bezludną, wulkaniczną wyspą na południowym AtlantykuFoto: International Space Station crew/commons.wikimedia.org

Wyspa Bouveta leży najdalej. By z tego pokrytego lodem terytorium Norwegii dotrzeć na stały ląd do Antarktydy, trzeba pokonać nieco ponad 1600 km, a do południowego krańca Afryki tysiąc kilometrów więcej.

Posłuchaj

Zapraszamy na Wyspę Bouveta i Azory (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na tej subantarktycznej wyspie trudno o urozmaicony teren i rozbuchane życie zwierząt - dominuje biel i pustka. Tam właśnie wybiera się polska załoga, która z Wyspy Bouveta chce przeprowadzić… połączenie krótkofalarskie.

Jak wygląda ten teren? - To miejsce ekstremalne, daleki południowy Atlantyk. To maleńka wysepka, która ma 49 km kw. i 93 proc. jej powierzchni pokryte jest lodowcem. A to, czego nie przykrył lód, to strome klify broniące przed lądowaniem na wyspie - opowiada podróżnik Stanisław Strzyżewski. W rozmowie z Pawłem Drozdem zdradza on m.in., na czym polega wyjątkowość wyspy i jaki jest plan polskich eksploratorów z nią związany.

Poza tym w audycji wizyta na Azorach, gdzie do lat 80. na wieloryby polowano harpunami, a dzisiaj wyłącznie aparatami fotograficznymi. Zaglądamy też na narodowy, pieszy szlak Izraela, który liczy sobie ponad 1000 km, mimo że dotyczy jednego z najmniejszych krajów regionu.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
Paweł Drozd
Goście: Stanisław Strzyżewski (podróżnik), Sławomir Makaruk (nurek), Łukasz Supergan (podróżnik, piechur)
Data emisji: 20.06.2017
Godzina emisji: 15.07

ei/mk

Polecane