Sport w PRL. Słynne ucieczki piłkarzy za granicę
2017-06-07, 16:06 | aktualizacja 2017-06-07, 16:06
Rozrywka, rozładowanie społecznych napięć, budowanie poczucia wspólnoty - w czasach PRL sport, w szczególności zaś piłka nożna, spełniał wszystkie te funkcje.
Posłuchaj
Do dziś z rozrzewnieniem wspominamy sukcesy naszych zawodników z lat 70. i 80. Tym większe emocje budzić może kwestia, której do tej pory nie poświęcano zbyt wiele uwagi - to ucieczki sportowców na Zachód. Z czego wynikały i jak najczęściej do nich dochodziło?
- O tym, że piłkarze wyjeżdżali, decydowały względy osobiste, chęć poprawy własnej sytuacji materialnej - uważa dr Sebastian Pilarski, historyk.
Innym motywem decydującym o ucieczce było pragnienie rozwoju kariery sportowej. Łatwiej było opuścić kraj osobom, które miały w rodzinie kogoś pochodzącego z Niemiec lub które same pochodziły ze Śląska. Ci, którzy mogli legitymować się niemieckimi korzeniami, w łatwy sposób legalizowali potem swój pobyt za granicą. - Legalizacja takiego pobytu umożliwiała z kolei uzyskanie obywatelstwa niemieckiego - dodaje gość Mirosława Biełaszki.
Dokąd najchętniej wyjeżdżali piłkarze? Jak im się wiodło za granicami Polski? Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której prezentujemy także archiwalne nagrania, m.in. relacje z meczów rozegranych w okresie PRL.
Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu ninateka.pl.
***
Tytuł audycji: Białe Plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Goście: dr Sebastian Pilarski (historyk)
Data emisji: 7.06.2017
Godzina emisji: 15.08
fbi/ei