Rewolucja seksualna i jej odbicie w sztuce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rewolucja seksualna i jej odbicie w sztuce
zdjęcie ilustracyjneFoto: Volodymyr Tverdokhlib/Shutterstock.com

Co sprowokowało wybuch nagości i seksualności? Jak to się stało, że ludzie przestali wstydzić swoich erotycznych fantazji? Właśnie o tym rozmawiamy w naszej audycji.

Posłuchaj

Rewolucja seksualna i jej odbicie w sztuce (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Podczas kolejnej nocnej rozmowy o sztuce wracamy do lat 60. i 70., kiedy dokonywała się rewolucja seksualna, kiedy seks i nagość zaczęły być tematami numer jeden.

Goście Moniki Małkowskiej przybliżają słuchaczom historię obnażania ludzkiego ciała w sztuce, mówią o ciele jako narzędziu artystycznym i przypominają czasy, kiedy w społeczeństwie pojawiło się przyzwolenie na nagość.

Słuchając audycji, dowiadujemy się, jak postrzegano nagość za Gomułki i za Gierka oraz jak zmieniało się przedstawianie ludzkiego ciała w teatrze, malarstwie, kinie i fotografii.

Historycy i krytycy sztuki opowiadają nam o rewolucji seksualnej i jej wpływie na sztukę, a przy okazji przywołują ciekawe fakty w historii Polski. Mówią na przykład, kiedy i po jak długiej przerwie do kraju nad Wisłą powrócili nudyści.

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadząca: Monika Małkowska
Goście: Milada Ślizińska (historyk sztuki i kurator), Lech Stangret (historyk sztuki aktor Teatru Cricot 2), Jacek Marczyński (krytyk muzyczny i operowy), Michał Oleszczyk (historyk kina)
Data emisji: 29.05.2017
Godzina emisji: 00.04

iwo/fbi

Polecane