Ostatni tacy muzykanci. "Mazurki to kwintesencja polskości"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ostatni tacy muzykanci. "Mazurki to kwintesencja polskości"
Kapela ludowa z ChorzowaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

- Gdy zaczynałem się zajmować muzyką ludową, to mówiło się, że to cepeliada, Mazowsze, śmichy chichy i byłem w tym dość osamotniony, a potem to się zmieniło - mówi prof. Andrzej Bieńkowski, etnolog.

Posłuchaj

O mazurkach i polskich muzykantach mówimy z prof. Andrzejem Bieńkowskim (Audycja specjalna/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Andrzej Bieńkowski / fot. Małgorzata Bieńkowska, lic. CC BY 3.0 Andrzej Bieńkowski / fot. Małgorzata Bieńkowska, lic. CC BY 3.0

"Marsz, marsz, Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem".

Tak brzmią słowa Mazurka Dąbrowskiego, pieśni patriotycznej z 1795 roku, która stała się naszym hymnem. Profesor Andrzej Bieńkowski od dziesięcioleci zajmuje się nagrywaniem wiejskich, tradycyjnych mazurków. Jak podkreśla, mazurek jest dla niego kwintesencją polskości i muzyki wiejskiej. - Pamiętniki legionistów polskich we Włoszech mówią, że co trzeci żołnierz miał ze sobą dudy i grywał na nich nie tylko w czasie postoju, ale również idąc do ataku - opowiada etnograf.

Gość Trójki nagrywa polskich muzykantów od 40 lat. Wszystko zaczęło się, gdy po studiach szukał natchnienia, własnego stylu i swojego miejsca na ziemi. - W momencie, gdy poznałem się z wiejską muzyką, po prostu mi odpaliło. Poczułem wtedy niezwykłą satysfakcję i frajdę, bo odnalazłem w niej prymarną, ludyczną emocję i ekspresję, znaną mi z muzyki, na której się wychowałem: Led Zeppelin, Jimi Hendrix, Black Sabbath - wspomina prof. Bieńkowski.

Jak brzmiały pieśni legionistów polskich we Włoszech? Jakie rytmy królują w wiejskiej muzyce? Kiedy nastąpił przełom w odbieraniu muzyki ludowej? O tym więcej w nagraniu audycji, okraszonej muzyką, którą przyniósł do studia Trójki profesor Andrzej Bieńkowski.

***

Tytuł audycji: Audycja specjalna
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: profesor Andrzej Bieńkowski (malarz, etnograf, pisarz, fotograf)
Data emisji: 3.05.2017
Godzina emisji: 18.05

sm/fbi

 

Polecane