Moda na modę z PRL. Jak ludzie radzili sobie w czasach niedoborów?
Powstaje coraz więcej książek i opracowań o modzie z czasów PRL. Jednak te pozycje nie odtwarzają aury tamtych kilku dekad minionego ustroju.
Wystawa "Modna i już! Moda w PRL" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
Foto: PAP/Maciej Kulczyński
W audycji "Niewidoczna sztuka sztuki" zastanawiamy się, jak było naprawdę? W jaki sposób kobiety, dziewczyny, atrakcyjni panowie ("podrywacze") osiągali "wystrzałowy" wygląd? Na kim się wzorowano?
Znamienne, że moda przenikała przez żelazną kurtynę. Podpatrywano zdjęcia mody z miesięcznika "Ty i Ja", z "Przekroju". Ba, nawet w rysunkach satyrycznych Ha-Gi ze "Szpilek" odnajdywano wzorce (i słusznie, bo autorka kopiowała z "Elle"). Jednak najważniejszym źródłem inspiracji pozostawało kino, piękne aktorki i kultowi aktorzy. Więcej na temat osobliwości mody w okresie PRL usłyszeć można w nagraniu audycji. Zapraszamy.
***
Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadząca: Monika Małkowska
Goście: Izabella Chełkowska (scenografka i projektantka), Milada Ślizińska (historyk sztuki i kurator), Łukasz Maciejewski (historyk i krytyk filmowy, autor dwóch tomów rozmów z gwiazdami polskiego kina "Aktorki. Spotkania" i "Aktorki. Portrety")
Data emisji: 24.04.2016
Godzina emisji: 00.05