Antonina Żabińska - niezwykła bohaterka działająca w cieniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Antonina Żabińska - niezwykła bohaterka działająca w cieniu
Warszawa, 1947-05. Antonina Żabińska karmi ptaki na tarasie mieszkania. Organizator i dyrektor warszawskiego ZOO dr Jan Żabiński w swoim mieszkaniu hoduje różne gatunki zwierzątFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Antonina Żabińska była żoną Jana Żabińskiego - legendarnego twórcy i dyrektora warszawskiego zoo. Chociaż żyła w cieniu męża, jej życiorys pełen jest dowodów odwagi, nieprzeciętnej siły charakteru i bohaterstwa.

Posłuchaj

Wspomnienia o Antoninie Żabińskej (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Antonina i Jan razem opiekowali się zwierzętami i ludźmi. Ich dom stał się w czasie wojny schronieniem dla Żydów – w dużej części uciekinierów z getta.

- W domu ukrywali się jednak nie tylko Żydzi, bo jednymi z pierwszych byli działacze podziemia niepodległościowego. Byli również ludzie niesprawni psychicznie, którym groziło takie samo niebezpieczeństwo jak Żydom. Wprawdzie Żydzi byli przeważający, ale pomoc i schronienie uzyskiwał ten, kto jej potrzebował - opowiadała w Trójce córka Żabińskich - Teresa.

Organizacja pomocy na tak szeroką skalę wymagała niezawodnej organizacji. Tak powstał m.in. niecodzienny system ostrzegania, którego używała Antonia Żabińska. Jak to się stało, że kobiecie udało się skutecznie prowadzić w domu niebezpieczną akcję, a po wojnie odbudować zniszczone zoo? I jaką cenę zapłaciła za ciężkie przeżycia? Zapraszamy do wysłuchania wspomnień Teresy Żabińskiej-Zawadzki.  

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Teresa Żabińska-Zawadzki (córka Antoniny i Jana Żabińskich)
Data emisji: 3.04.2017
Godzina emisji: 21.08

ei/jp

Polecane