Gdzie kończy się człowiek i zaczyna technologia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gdzie kończy się człowiek i zaczyna technologia
Fragment plakatu do filmu "Ghost In The Shell"Foto: mat. prasowe/U.I.P.

- "Ghost in the shell" jest cyberpunkową opowieścią o świecie przyszłości, rozgrywającą się w 2029 roku w wielkim azjatyckim megalopolis. To przejmująca wizja o tym, gdzie kończy się człowiek, a zaczyna technologia - mówi filmoznawca, Marcin Krasnowolski.

Posłuchaj

Anime i wersja hollywoodzka "Ghost in the shell" (ABC popkultury/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Ghost in the Shell" (w Polsce znany także jako "Duch w pancerzu") to legendarna manga i anime z 1995 roku w reżyserii Mamoru Oshii, którą zachwycili się Steven Spielberg, James Cameron i rodzeństwo Wachowscy. O tym, jak prezentuje się po przetworzeniu przez hollywoodzkie machiny produkcyjne, można się przekonać od piątku w kinach.

Początki komiksu w Japonii związane są częściowo z Hollywood. - Sam ojciec mangi Osamu Tezuka inspirował się kreską Walta Disneya w trakcie tworzenia swoich komiksów, ale nie można zapomnieć o tym, że japońska tradycja ikonograficzna to tysiąc lat przeszłości, które warto doceniać - opowiada Natalia Panuszewska z serwisu Japonia-Online.

Japońska manga powstała po II wojnie światowej i w bardzo krótkim czasie zyskała ogromną popularność. O kultowych tytułach, motywach i filmowych adaptacjach komiksów japońskich rozmawiamy w nagraniu audycji. Jak manga może mieć zasięg międzynarodowy?

Wiele osób do dziś wspomina "Ghost in the shell" jako najważniejszą anime w historii. O jej sukcesie stanowi wiele czynników, m.in. rozważania filozoficzne, wyjątkowy bohater drugiego planu, jakim jest miasto, wątki dotyczące ludzkiej samotności w dzisiejszym świecie.

- Związek technologii z człowiekiem jest jednym ze stałych tematów gatunku cyberpunk i tutaj reżyser zadaje wiele pytań ustami swoich bohaterów. W anime pojawia się wiele odniesień do filozofii, nawet Biblii, zwłaszcza, że ten film stał się dzisiaj znacznie bardziej aktualny niż w latach 90. XX wieku - uważa filmoznawca Marcin Krasnowolski.

O kontrowersyjnej obsadzie i cyfrowej technologii rozmawiamy z gościem Trójki.

Drakula, Frankenstein, Mumia, Wilkołak i wiele innych. Filmoznawca Tomasz Kolankiewicz opowiada nam o filmach o potworach spod znaku wytwórni Universal.

Adam Ferency opowiada Janowi Niebudkowi o przygotowaniach do scenicznej adaptacji dzienników Jerzego Pilcha. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Natalia Panuszewska (serwis Japonia-Online), Marcin Krasnowolski (filmoznawca), Tomasz Kolankiewicz (filmoznawca, selekcjoner filmowy), Adam Ferency (aktor)
Autorzy materiałów: Wioletta Myszkowska, Jan Niebudek
Data emisji: 31.03.2017
Godzina emisji: 15.08

sm


Polecane