Irlandia Północna - historia i teraźniejszość
2017-03-30, 15:03 | aktualizacja 2017-09-13, 12:09
Irlandia Północna albo Ulster - od nazwy prowincji, w której się znajduje - może uchodzić za symbol konfliktów religijnych pomiędzy katolikami i protestantami.
Formalnie część Zjednoczonego Królestwa, zamieszkiwana była od wieków przez zwaśnione grupy wyznaniowe, z których jedna ciążyła ku brytyjskiej Koronie (protestanci), druga zaś - katolicka - ku niezależnemu państwu, jakim stała się, przed wiekiem, Irlandia. W XX wieku waśń ta, obok walk ulicznych, przybrała także postać zamachów terrorystycznych, organizowanych przez Irlandzką Armię Republikańską, nie tylko na terenie Ulsteru, ale i w Londynie.
Prowincja staje teraz przed nowymi wyzwaniami. Po przyspieszonych wyborach Ulster musi wybrać nowy rząd i zdecydować, czy chce pozostać częścią Zjednoczonego Królestwa, czy przyłączyć się do Republiki Irlandii.
Czym Irlandia Północna jest dziś, czy wyczuwa się w niej jeszcze dawne/niedawne napięcia? I jak na jej sytuację może wpłynąć - właśnie rozpoczęta - procedura Brexitu?
O tym porozmawiamy w "Klubie Trójki". Zaproszenie do rozmowy przyjęli Aleksandra Łojek (telefonicznie z Belfastu) oraz prof. Wawrzyniec Konarski.
***
Do słuchania audycji zapraszamy w czwartek (30.03) od godz. 21.05 do 22.00. Program prowadzi Dariusz Rosiak.