Imperium Walta Disneya i wyemancypowane księżniczki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Imperium Walta Disneya i wyemancypowane księżniczki
Bella gotowa jest zamieszkać w zamku potwora, aby ratować ojca. Z czasem między dziewczyną a bestią zaczyna rodzić się uczucie. Jednocześnie o rękę Belli zabiega przystojny myśliwy GastonFoto: Disney Enterprises Inc.

Jak się miewa i czym jest teraz imperium stworzone przez Walta Disneya? I jak mają się do tego coraz bardziej wyemancypowane księżniczki? O tym mówimy w wydaniu powiększonym "ABC Popkultury".

Posłuchaj

Jak zmieniały się losy imperium Walta Disneya i jakiej przemianie uległy znane z jego filmów księżniczki (ABC popkultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na ekrany kin wchodzi aktorska wersja animacji "Piękna i bestia" Disneya, w której w rolę Belli wcieliła się Emma Watson. W filmie w reżyserii Billa Condona występują też Ewan McGregor i Ian McKellen. Przy okazji tej premiery zastanawiamy się nad produkcjami Disneya, które od dawna nie kojarzą się z samą Myszką Miki czy Kaczorem Donaldem.

- Disney przypomina dzisiaj Imperium Rzymskie w czasach największego rozkwitu. Nie jest to już tylko studio robiące animacje i filmy, ale też Pixar, Marvel, Lucasfilm tworzący "Gwiezdne wojny" i "Indiana Jones", co razem z parkami rozrywki i telewizją przynosi bardzo duże dochody. W ich produkcjach widać, że nie dominują księgowi, tylko czuć miłość do wyjściowego tematu, bo zatrudniają ludzi, którzy mają bardzo dużą pasję - opowiada krytyk Łukasz Muszyński.

W programie mówimy o tym, jak mógłby zareagować na to, co dzieje się z jego imperium sam Walt Disney. Jak powstawał Pixar i dlaczego "Toy Story" to historia z piekła rodem? Zapraszamy do słuchania.

Premiera "Pięknej i Bestii" jest też dobrą okazją by zastanowić się nad księżniczkami przedstawionymi w filmach Walta Disneya. Jednym z najczęściej podejmowanych motywów historii baśniowych jest Kopciuszek.

- Zawsze jest ten sam problem, czyli jak opowiedzieć historię Kopciuszka, żeby to nie była historia biednej dziewczyny, która poszła na jedną imprezę i wróciła z facetem. To, co jest dobre w nowej interpretacji tej postaci z 2015 roku, to fakt, że bohaterowie spotykają się przed balem - mówi Katarzyna Czajka.

Zauroczenie, które powstaje między bohaterami, nie opiera się na statusie społecznym, a na podejściu do życia. Więcej o przemianie kobiecych ról u Disneya w nagraniu audycji.

 I tym razem nie zabrakło zaproszenia do teatru. Naszym przewodnikiem jest Jan Niebudek.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Katarzyna Czajka (absolwentka historii i socjologii, autorka bloga "Zwierz Popkulturalny"), Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)
Autor materiałów dodatkowych: Jan Niebudek
Data emisji: 17.03.2017
Godzina emisji: 15.08

sm/fbi

Polecane