Przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych (Białe plamy/Trójka)
Przywracanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych
2017-03-01, 16:03 | aktualizacja 2017-03-01, 16:03
- Jeżeli weźmieny pod uwagę skalę oporu Żołnierzy Wyklętych, czyli ponad 100 tysięcy ludzi walczących w latach 40. i 50. z systemem komunistycznym na terenie Polski, to mamy spełnione wszelkie kryteria, by mówić o powstaniu antykomunistycznym - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
Posłuchaj
Dodaj do playlisty
Kiedyś - "zapluty karzeł reakcji", dziś "Żołnierz Wyklęty". Oto dwa określenia, za pomocą których można opisać ewolucję narracji na temat polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego. Dla ludzi z tego środowiska wojna nie skończyła się w 1945 roku. Jednego okupanta - nazistowskie Niemcy, zastąpił kolejny - Związek Sowiecki.
prof. Krzysztof Szwagrzyk Trudno mi mówić, że bohater narodowy jest człowiekiem wyklętym
"Żołnierze Wyklęci" czy "Żołnierze Niezłomni"? Które określenie lepiej oddaje charakter tych ludzi? - Mam w sobie wewnętrzną rozterkę dotyczącą używania terminu "Żołnierze Wyklęci", chociaż mam pełną świadomość tego, że ten termin się już przyjął, funkcjonuje w przestrzeni publicznej i nie można z nim walczyć. A z drugiej strony mówimy o bohaterach narodowych. Trudno mi mówić, że bohater narodowy jest człowiekiem wyklętym - przyznaje prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której słyszymy także rozmowę z prof. Barbarą Otwinowską (żołnierką AK i więźniarką stalinowską) oraz wspomnienia Lidii Rwow-Eberle (byłej sanitariuszki i współpracownicy majora "Łupaszki").
***
Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Goście: prof. Krzysztof Szwagrzyk (wiceprezes IPN, badacz), prof. Barbara Otwinowska (żołnierka AK i więźniarka stalinowska)
Data emisji: 1.03.2017
Godzina emisji: 15.07
fbi/mk