Czy jesteśmy skazani na niepokój w Unii?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Od listopada 2015 r. we Francji obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia terrorystycznego.

Posłuchaj

Czy jesteśmy skazani na niepokój w Unii? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na początku grudnia ubiegłego roku premier Bernard Cazeneuve przedłużył stan wyjątkowy o następne pół roku, do lipca. Jednocześnie gwałtownie spadła liczba turystów odwiedzających Paryż, a przedmieścia stolicy co chwila przeżywają zamieszki. - Taka sytuacja trwa od lat. To jest związane z problemami młodego pokolenia, ludzi pochodzenia arabskiego czy afrykańskiego. Są traktowani jak obywatele drugiej kategorii - mówi Michel Viatteau, korespondent AFP w Polsce.

- Od 2015 roku we Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech czy Belgia wzrasta aktywność organizacji odwołujących się do radykalnego nurtu islamu. To się wiąże także z procesem powrotu do Europy bojowników, którzy zostali przeszkoleni przez organizacje typu al-Kaida czy tzw. Państwa Islamskiego - wyjaśnia dr Aleksandra Zięba z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Warszawskiego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Magazyn europejski"
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Ernest Zozuń (dziennikarz Polskiego Radia), Kuba Witkowski (dziennikarz Polskiego Radia), Michel Viatteau (korespondent Agence France Presse w Polsce), dr Aleksandra Zięba (Katedra Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytet Warszawski), Rafał Dymek (Fundacja Schumanna)
Data emisji: 27.02.2017
Godzina emisji: 12.06

mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej w czasie audycji:


Polecane