Kultowe komiksy w kinie i kobiety, które przebiły szklany sufit
2017-02-25, 02:02 | aktualizacja 2017-02-25, 10:02
- Komiks to medium, które wybiera najlepsze kadry, bo na tym polega jego sztuka. Z tego m.in. powodu komiks i film nie są sobie tożsame, ale w "Sin City" i "300" w znakomity sposób udało się przenieść świat rysunków na duży ekran - mówi Tomasz Kołodziejczak z Klubu Świata Komiksu.
Posłuchaj
Film "300" z 2007 roku w reżyserii Zacka Snydera jest ekranizacją komiksu Franka Millera, która opowiada o bitwie pod Termopilami. Zanim Frank Miller uczynił z tej opowieści film, miała ona już w sobie rys, znany produkcjom z wielkiego ekranu.
- Frank Miller to bardzo ciekawa postać, bo jest to twórca, który przeobraził komiks na kilku ważnych poziomach. Do superbohaterskiego komiksu wprowadził bardzo charakterystyczną kreskę i postać antybohatera, co stało się bardzo istotnym odświeżeniem istniejącego kanonu. Kolejnym krokiem były autorskie komiksy, które również wpłynęły na kształt współczesnej kultury tego gatunku - opowiada Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu.
Mówimy również o punktach stycznych świata fantastycznego i prawdziwych wydarzeń, opowiedzianych w komiksach oraz amerykańskiej mitologii przekutej na obrazy. Jakie kultowe komiksy można już przeczytać po polsku? O tym więcej w nagraniu audycji.
Matematyczki z NASA są bohaterkami filmu "Ukryte działania", który wszedł na ekrany polskich kin w piątek 24 lutego. - W tamtych czasach stanowiska kierownicze były niedostępne dla kobiet - opowiada Weronika Śliwa z Centrum Nauki Kopernik.
O trudnościach kobiet nauki nie tylko w NASA i paniach, którym udało się przebić szklany sufit mówimy w nagraniu audycji.
W przededniu wręczenia Oscarów z Jackiem Dziduszko mówimy też o Złotych Malinach, nagrodach wręczanych filmom tak złym, że aż… dobrym i wartym wyróżnienia.
W ramach podróży do świata małego ekranu słuchamy znakomitej ścieżki dźwiękowej, stworzonej do serialu "Wielkie kłamstewka" z gwiazdorską obsadą.
Jak w każdym odcinku, Jan Niebudek zaprosił nas do teatru na sztukę "Come together" o wspólnocie i myśleniu utopijnym, w którym widz odgrywa bardzo ważną rolę.
***
Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Tomasz Kołodziejczak (redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu), Jacek Dziduszko (krytyk filmowy, filmoznawca), Weronika Śliwa (Centrum Nauki Kopernik)
Autorzy materiałów: Jan Niebudek, Wioletta Myszkowska
Data emisji: 24.02.2017
Godzina emisji: 15.09
sm/mp