Balkon w chmurach, który pomaga zapomnieć o problemach
- Lot balonem przypomina stanie na balkonie, tylko jest się ponad chmurami. Podziwia się świat w bardzo spokojnym tempie i zapomina o tym, co jest na dole - mówi Błażej Ćwikła, pilot balonowy.
- Niektóre balony mogą zabrać nawet do 30 osób. Zrobione są zwykle z naturalnych surowców: wikliny, metalu i materiału - opowiada Błażej Ćwikła
Foto: dancingdentist via Foter.com / CC BY-ND
Grupa studentów, skupiona wokół Andrzej Ćwikły, zainteresowała się balonami. Postanowili poznać ich historię, proces produkcji i w 1975 roku powołali do życia organizację niezależną od związanego z partią Aeroklubu. - Zrobiliśmy pierwszy wyłom, bo założyliśmy klub studencki, działający przy uczelni. Chcieliśmy kontynuować przedwojenne tradycje Polski, która była światową potęgą w baloniarstwie - opowiada Andrzej Ćwikła.
Ojciec-założyciel Klubu Balonowego potrafił przez miesiąc nieustannie podróżować po Polsce, szukając osób, które przed wojną zajmowały się baloniarstwem. Zbieranie informacji i przygotowania do budowy balonu zajęły studentom trzy lata - w 1978 roku odbył się pierwszy oblot balonem. O perypetiach, jakie mieli po drodze studenci z Klubu Balonowego, o sprowadzanej z Wietnamu wiklinie, o locie nad Kubą i wielkich planach, od których się wszystko zaczęło goście Trójki mówili w audycji.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.
***
Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi: Mirosław Biełaszko
Autor materiału: Arkadiusz Ekiert
Goście: Andrzej Ćwikła (twórca i pierwszy prezes Klubu Balonowego w Białystoku), Błażej Ćwikła (pilot balonowy)
Data emisji: 22.02.2017
Godzina emisji: 15.07
sm/mk