Dyskusja o tym, czy Polska powinna przyjąć dzieci z Syrii (Za, a nawet przeciw/ Trójka)
Czy Polska powinna przyjąć dzieci z Syrii?
2017-02-07, 14:02 | aktualizacja 2017-02-07, 16:02
W Polsce od kilku dni trwa gorąca dyskusja na temat przyjęcia dzieci z Aleppo, o co wystąpił prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Czy to trafiony pomysł i czy da się go zrealizować?
Posłuchaj
Dodaj do playlisty
Jacek Karnowski przyznał, że w jego piśmie nie było sprecyzowanej liczby dzieci. - Myśmy szacowali to na około 10, a w piśmie było mowa o dzieciach. Po półtora miesiąca dostaliśmy pismo, które w praktyce było dezaprobatą dla tego pomysłu - powiedział.
Jacek Karnowski Polskie MSZ i MSWiA to sprawne instytucje do operacji pomocowych
Podkreślił przy tym, że oczywiście dzieci powinny przyjechać do Polski z opiekunami, ale szczegóły planu miałyby być dopiero doprecyzowane. - Polskie MSZ i MSWiA to sprawne instytucje do takich operacji. I na pewno z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem i innymi organizacjami humanitarnymi dałoby się to rozwiązać - dodał. Narzekał jednak jednocześnie, że nie może się skontaktować z kimkolwiek z Kancelarii Premiera.
Paulina Bandura z Polskiej Misji Medycznej podkreślała, że pomoc w Aleppo jest ogromnie utrudniona. - My jesteśmy w Turcji, nie możemy wjechać do Syrii. Współpracujemy z lekarzami syryjskimi, przekazujemy im leki. Organizacja, z którą działamy, prowadzi coś, co nazywamy szpitalem w zachodnim Aleppo i w prowincji, w której powstają obozy dla uchodźców. Ale oczywiście to nie są szpitale, tylko prowizoryczne miejsca pomocy - opowiadała.
Paulina Bandura Bez względu na to, po jakiej politycznie stronie jesteśmy, pamiętajmy, że Syria to kraj ogarnięty wojną
Przedstawicielka Polskiej Misji Medycznej zgodziła się, że "jeżeli się wszyscy postaramy, pomoc jest możliwa do zorganizowania". - A naprawdę trzeba to zrobić. Bez względu na to, po jakiej politycznie stronie jesteśmy, pamiętajmy, że to kraj ogarnięty wojną, w którym nie ma prądu, wody, nie funkcjonuje służba zdrowia, a dzieci nie chodzą do szkoły. Musimy pomóc - dodała.
Jakie argumenty mają zwolennicy, a jakie przeciwnicy przyjmowania dzieci z Syrii? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji. Poniżej można znaleźć wyniki sondy przeprowadzonej w trakcie audycji.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jacek Karnowski (prezydent Sopotu), Paulina Bandura (Polska Misja Medyczna), Justyna Segeš Frelak (Instytut Spraw Publicznych), Dariusz Brodzik (Polska Liga Obrony), Jan Wójcik (portal Euroislam.pl), Rafał Kostrzyński (rzecznik Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców)
Data emisji: 7.02.2017
Godzina emisji: 12.07
ei/fbi