Polska odzyskała cenny zabytek
Pięknie iluminowany, renesansowy rękopis z końca XV wieku, tzw. "Godzinki" Jakuba Wargockiego, powrócił do Polski.
Prezentacja rękopisu "Godzinek" Jakuba Wargockiego w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie. Iluminowany rękopis z końca XV w., kupiony został przez Bibliotekę Narodową na aukcji w Londynie dzięki mecenatowi Fundacji PZU
Foto: PAP/Jacek Turczyk
Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski podkreślał, że to pierwszy od kilkudziesięciu lat powrót do Polski tak cennego rękopisu renesansowego. Wykonany w latach ok. 1470-1500 we Florencji dla rodu Guccich luksusowy, bogato iluminowany rękopis to kodeks o wymiarach 12x8 cm na pergaminie, o 303 kartach zapisanych po łacinie.
Modlitewnik trafił z Włoch do Polski wraz z dworem królowej Bony około roku 1518. Pierwszym znanym właścicielem - Polakiem był Jakub Wargocki, działający w Przemyślu rzemieślnik i finansista.
Na kilka wieków ślad po dokumencie zaginął. Jesienią 2016 roku "Godzinki" Wargockiego wystawił na sprzedaż jeden z londyńskich domów aukcyjnych. Jak udało się natrafić na ślady dokumentu i na czym polega wyjątkowość "Godzinek"? Między innymi o tym usłyszeć można w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Autor: Mariusz Krzemiński
Data emisji: 3.02.2017
Godzina emisji: 17.14
IAR/ei/gs