Kabaret ELITA - "40 Lat Naszego Dziecinstwa"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kabaret ELITA - "40 Lat Naszego Dziecinstwa"

Box pod tytułem „40 lat naszego dzieciństwa….” jest tylko małą cząstką tego, czego dokonali, jest próbą zapisu absolutnie niepowtarzalnego zjawiska, dla niektórych wspomnieniem, dla innych nowym wymiarem. Wydawnictwo składa się z dwóch płyt.

Kilka słów od producenta:

Z Elitą zetknąłem się po raz pierwszy na początku lat 70-tych ubiegłego wieku… usłyszałem Ich w radio…i tak jak większość Polaków zakochałem się bez pamięci. To była potęga humoru, inteligencji i lek na smutną ówczesną rzeczywistość. Elita to było Coś co wprawiało średnio inteligentnego człowieka w zadumę, zmuszało mózg do wysiłku i dawało nadzieję na inne czasy…Wtedy nie wiedziałem ze kiedyś część mojego życia będzie związana z Wielka Elitą przełomu wieków. Spotkaliśmy się w 1999 roku przy pracy nad serialem telewizyjnym i jakoś tak zostało… Tych trzech, A.D. 2009, eleganckich i nieprzeciętnie inteligentnych Panów to zjawisko, które już przeszło do historii polskiego kabaretu a przecież nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. W ciągu 40 lat od kiedy pojawili się na scenach i estradach, ewoluował skład, wiał wiatr historii, wyrosły kolejne pokolenia a Oni są… jak dobre czerwone wino… im starsi stażem tym bardziej wyrafinowani i subtelniejsi.

Pierwsza to dvd, zapis wspaniałego kameralnego koncertu który miał miejsce w grudniu 2008 roku w Piwnicy pod Harendą w Warszawie. To dwugodzinna uczta  intelektualna, prawdziwy kabaret literacki, bez zbędnych fajerwerków i przerostu formy nad treścią. Czyste słowo, sugestywna mimika, wyrafinowane oszczędne gesty, znakomite piosenki, fenomenalny kontakt z publicznością. To potrafią tylko najwięksi Mistrzowie.

Oprócz współczesnego jubileuszowego koncertu, umieściliśmy archiwalny zapis występu z 1988 roku, który miał miejsce w J.Kenar Wooden Gallery w Chicago. To prawdziwy rodzynek i uczta dla prawdziwych fanów i koneserów.

Druga płyta to ponad pięć godzin różnych nagrań audio w formacie mp3. Kiedy zastanawialiśmy się nad zawartością przeszukując prywatne archiwa członków Elity, postanowiliśmy podzielić tę płytę na trzy niezależne rozdziały. Pierwszy, to zapis 50 lat słynnego Studia 202, protoplasty kabaretu i od pewnego momentu radiowej wersji Elity. Nagrania zostały ułożone według porządku chronologicznego. Daje to obraz wyraźnej ewolucji sztuki, jaką jest radio i znakomicie oddaje upływ czasu.

Drugi to rozdział zatytułowany „Elita live – 40 lat….” Jest to wybór nagrań koncertowych z różnych okresów działalności zarówno w Polsce jak i  występów zagranicznych.
W treści nagrań wyraźnie słychać, różne okresy polityczne i zachodzące zmiany.
Trzeci rozdział to bonus i niespodzianka. W trakcie kilkumiesięcznych prac nad wydawnictwem doszliśmy do wniosku, że ważnym uzupełnieniem tego boxu będzie zapis rozmów członków Elity. Wspomnień, refleksji, anegdot, opowiedzianych przez Tadka Drozdę, Jurka Skoczylasa, Leszka Niedzielskiego i Staszka Szelca. Nazwaliśmy tę część – „Encyklopedia Elity 1969 – 2009”. Te rozmowy, podzielone na kilka części są do bólu prawdziwe, szczere, dowcipne i niezwykle ciekawe. Mają też niewątpliwą wartość archiwalną.  I takie było założenie, aby oprócz skeczów, dialogów i piosenek,  pozostało coś jeszcze…. obraz zwykłych, aczkolwiek nieprzeciętnie utalentowanych i dowcipnych facetów.

Mam świadomośc, że nie było możliwe zaprezentowanie całego bogatego i wspaniałego dorobku kabaretu Elita. Ale jestem przekonany, że każdy widz i słuchacz znajdzie coś  co wprawi go w zadumę, sprowokuje refleksję, przywoła wspomnienia. I nie może być inaczej, ponieważ Elita jest obecna w naszym życiu i  sercach od 40 lat…    
I niech tak pozostanie na zawsze. Po latach, można z cała odpowiedzialnością stwierdzić, że nazwa kabaretu – Elita, jest absolutnie adekwatna do tego co prezentuje. 
 
Lista utworów:

PŁYTA DVD
1.40 lat naszego dzieciństwa... - Klub Harenda w Warszawie, dn. 15.12.2008
2.Materiał archiwalny - J. Kenar Wooden Galery, dn. 12.10.1988 ,stop>

PŁYTA CD (MP3)
1. Studio 202, część 1
1.Studio 202, część 2
2.Elita live - 40 lat
3.Encyklopedia Elity 1969-2009
 
 

Polecane