Teatr, rozrywka i autorski program Gaby Kulki, czyli nowości w ramówce Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Teatr, rozrywka i autorski program Gaby Kulki, czyli nowości w ramówce Trójki
Studio TrójkiFoto: M. Sas/PR

Program 3 Polskiego Radia odświeża ramówkę. Od Nowego Roku na antenie stacji z ul. Myśliwieckiej pojawiło się kilka nowych audycji – przede wszystkim muzycznych, kulturalnych i rozrywkowych.

Od 2 stycznia, od poniedziałku do czwartku o godz. 6.52 (w ramach bloku "Zapraszamy do Trójki"), emitowane są "Urywki z kalendarza" – satyryczny program w którym Joanna Kołaczkowska, Łukasz Błąd, Filip Jaślar i Wojciech Zimiński odnoszą się w swoich felietonach do wydarzeń z przeszłości.

To, co od początku i przez lata było wyróżnikiem Programu 3 to rozrywka. "Serwus, jestem nerwus", "Dzień dobry, jestem z kobry" – te i inne powiedzonka, które z czasem zdobyły status kultowych, wymyślili autorzy Ilustrowanego Tygodnika Rozrywkowego. Audycja powstała w 1970 roku. Tworzyła ją grupa młodych wówczas  satyryków, wśród nich Stefan Friedmann, Jonasz Kofta czy Maria Czubaszek. ITR stał się zalążkiem wielu innych cyklicznych programów satyrycznych. Na trójkowej rozrywce wychowały się całe pokolenia słuchaczy. Z okazji przypadających w tym roku (dokładnie 1 kwietna) 55. urodzin Trójki, znany dziennikarz i reżyser Andrzej Zakrzewski przygotował cykl "Przeboje Trójkowej Rozrywki". Prezentowane są w nim najwyższej jakości skecze, piosenki i felietony z bogatego archiwum satyry, a wśród nich teksty m.in. Jonasza Kofty, Jeremiego Przybory, Jerzego Wasowskiego, Jacka Fedorowicza – w wykonaniu m.in. Ireny Kwiatkowskiej, Piotra Fronczewskiego czy Stefana Friedmanna. Emisja codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 8.48.

Będzie też kilka zmian w weekendowej ramówce. Od tej pory w sobotnie popołudnia o godz. 15.00 pojawią się przemiennie trzy pozycje. Dwa razy w miesiącu nowości książkowe w swojej autorskiej audycji "Trójkowy chuligan literacki" zaprezentuje Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP Kultura. W ostatnią sobotę każdego miesiąca w tym miejscu emitowane będą – obecne na antenie już od jesieni ub.r. – rozmowy Macieja Pawlickiego w ramach jego cyklu "Cogito Ergo…". Wreszcie do grona prowadzących o tej porze dołączy Dorota "Fala" Frontczak-Fiedorowicz z programem "Paresłów". Popularna raperka i dziennikarka poprowadzi audycję, w której skupi się na tekstach piosenek. Dominować będą wokale damskie, a usłyszymy utwory z pogranicza soul, r’n’b i muzyki elektronicznej. Od lat 90. do dziś.

W związku z tymi zmianami, emitowana uprzednio o tej porze audycja "Trzy kontynenty" Artura Orzecha pojawi się godzinę później (16.00-17.00).

Natomiast o godz. 22.00 w sobotnie wieczory absolutna premiera na antenie – "Głowa. Serce. Baza.", czyli muzyczny program Gaby Kulki. Skąd tytuł? Od kolejności nut w konstrukcji zapachu. – Rozpisane w czasie, ulotne, czy trwałe, uderzające czy subtelne. Zapach i muzyka, mają bezpośredni dostęp do naszych wspomnień i nastrojów. Czy można opowiadać o muzyce właśnie nie jak recenzent, członek jury konkursu, ale jak ktoś kto podróżuje w czasie i przestrzeni? Spróbuję! – mówi Gaba Kulka.

"

Gaba Kulka Czy można opowiadać o muzyce nie jak recenzent, ale jak ktoś kto podróżuje w czasie i przestrzeni? Spróbuję!

Po wielu latach wraca – w rytmie tygodniowym, prezentowana do tej pory raz w miesiącu – "Scena Teatralna Trójki", która będzie nadawana w każdą niedzielę w godz. 21.00-22.00. Start tego cyklu poprzedziła ubiegłotygodniowa (8 stycznia) emisja słuchowiska "Moderato Cantabile" z główną rolą Zbigniewa Cybulskiego – w 50. rocznicę śmierci aktora. W najbliższą niedzielę 15 stycznia Trójka zaprezentuje słuchowisko "Pawi tren" (przed premierą rozmowa z jego twórcami: finalistką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2016 – Iwoną Korszańską i reżyserem Mateuszem Pakułą, laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2014). W planach STT ma również – raz w miesiącu – spektakle transmitowane na żywo z Muzycznego studia im. A. Osieckiej.

Polecane