Historia błogosławionej Karoliny Kózkówny
2016-12-05, 12:12 | aktualizacja 2016-12-05, 16:12
W "Trójce na poważnie" rozmawialiśmy o filmie "Zerwany kłos" o polskiej męczennicy, która zginęła tragicznie w wieku 17 lat.
Posłuchaj
Karolina Kózka urodziła się w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda 2 sierpnia 1898 r. jako czwarte z jedenaściorga dzieci Jana Kózki i Marii z domu Borzęckiej. Od najmłodszych lat była bardzo religijna. Katechizowała swoje rodzeństwo i okoliczne dzieci, śpiewała z nimi pieśni religijne, odmawiała różaniec, była też wrażliwa na potrzeby bliźnich, chętnie zajmowała się chorymi i starszymi.
Zginęła 18 listopada 1914 roku, na początku I wojny światowej. Carski żołnierz uprowadził ją i bestialsko zamordował, gdy broniła się pragnąc zachować dziewictwo. Po kilkunastu dniach, 4 grudnia 1914 r., w pobliskim lesie znaleziono jej zmasakrowane zwłoki. 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie Jan Paweł II beatyfikował Karolinę. Jej życiu poświęcony jest film "Zerwany kłos".
O tej niezwykłej postaci a także o filmie mówiliśmy w Trójce. Z jakiego środowiska wywodziła się Karolina Kózkówna, jaka była i co wiemy o jej życiu? Zapraszamy do słuchania.
***
Tytuł audycji: Trójka na poważnie
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Gość: ks. Zbigniew Szostak (kustosz sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny we wsi Zabawa), Marzena Nykiel (dziennikarka portalu wPolityce, jedna z pierwszych recenzentek filmu), Witold Ludwig (scenarzysta i reżyser filmu "Zerwany kłos"), Magdalena Michalik (odtwórczyni jednej z głównych ról)
Data emisji: 5.12.2016
Godzina emisji: 0.05
ei/fbi