Powieść w Trójce. "Seksmisja i inne moje misje"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powieść w Trójce. "Seksmisja i inne moje misje"
Olgierd Łukaszewicz w studiu TrójkiFoto: Gabriela Darmetko

Kolejne odcinki książki "Seksmisja i inne moje misje" Olgierda Łukaszewicza i Tomasza Miłkowskiego można usłyszeć od poniedziałku do piątku ok. godz. 11.50.

Olgierd Łukaszewicz obchodzi w tym roku swój jubileusz. Przed nami pierwsza część minifestiwalu Olgierda Łukaszewicza w Trójce. Urodził się w Chorzowie 7 września 1946 roku. Nie jest Ślązakiem z dziada-pradziada, ale traktowany jest jako ambasador Śląska, głównie za sprawą dwóch ról, które zagrał w śląskich filmach Kazimierza Kutza. Podobno długo był przekonany, że jest aktorem filmowym, w końcu jednak zgodził się, że także teatralnym i, choć pamiętamy go głównie znów z filmów (oprócz tych Kazimierza Kutza, również Andrzeja Wajdy, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego oraz Leszka Bugajskiego), dzięki książce Tomasza Miłkowskiego poznajemy/przypominamy sobie również jego długą, urozmaiconą i, jakże ważną na naszej mapie kulturalnej, drogę od teatru do teatru.

"Seksmisja…" ma podtytuł: "Olgierd Łukaszewicz w rozmowie z Tomaszem Miłkowskim". Należałoby powiedzieć: to krytyk teatralny Tomasz Miłkowski rozmawia z bohaterem tej książki. Przyznał, że zadał aktorowi ok. tysiąca pytań i powstał rodzaj wywiadu-rzeki. Przełożenie języka rozmowy na język tekstu pisanego nie jest łatwe. W efekcie zazwyczaj otrzymujemy swoistą hybrydę mówiono-pisaną, o czym przekonujemy się, pracując nad kolejnym przekładem: litery tekstu na dźwięk.

Jubilat, czytając o sobie, a poza tym będąc człowiekiem skromnym, czuje się nie dość komfortowo, a jednak to prawdziwa przygoda, owo wielogodzinne spotkanie z aktorem, tak lubianym i cenionym. Na szacunek zasługuje nade wszystko jego zaangażowanie społeczne, oddanie sprawom Polski i środowiska artystów. Od kilkunastu lat maksimum swojej energii wkłada w prowadzenie ZASP. Jest człowiekiem bardzo poważnie podchodzącym do stawianych sobie zadań i niespotykanym altruistą. Takie nagromadzenie cech pozytywnych bohatera książki Tomasza Miłkowskiego peszy i… cieszy, że mamy szansę przypomnieć jego sylwetkę.

Proponujemy tylko 13 fragmentów z książki, co sprawi, że, wysłuchawszy ich w Trójce, sięgną Państwo po nią zaintrygowani. Do przeczytania pozostaną m.in. rozdziały o ZASP i o kilkuletniej pracy aktora w Niemczech.

O udostępnienie nam swoich kompozycji poprosiliśmy krakowskiego muzyka jazzowego, autora muzyki do spektakli autorskich Olgierda Łukaszewicza - Janusza Grzywacza.

Zapraszamy od poniedziałku (14 listopada) do piątku, około 11.50.

Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Mateusz Patyk i Janusz Deblessem.

Książkę opublikowało Wydawnictwo Literacie, a nasz "serial" powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy.

Polecane