10. Explorers Festival
2008-11-20, 10:11 | aktualizacja 2008-11-20, 10:11
W Łodzi odbywa się 10. Explorers Festival - Festiwal Gór, którego patronem medialnym jest Trójka. W piątek TuBaron z Łodzi, wprost z Explorers Festival - spotkamy się z ludźmi, których życiową pasją są właśnie góry. Zapraszamy!
W piątek TuBaron z Łodzi, wprost z Explorers Festival - spotkamy się z ludźmi, którychżyciową pasją są właśnie góry. Zapraszamy!
Strona festiwalu www.festiwalgor.pl
Program Festiwalu
19 listopada, środa
18.00 Otwarcie festiwalu
18.15 Artshow
Jozef "Juzek" Psotka
Reżyser: Pavol Barabáš (Słowacja)
18.45 Adventure & Music Meeting
Recital AINU, multiinstrumentalisty łączącego gatunki i formy muzyczne wywodzące się z różnych rejonów świata, tworzącego spektakl multimedialny, w którym instrumenty zaskakują brzmieniem, a dźwięki jakie z nich wydobywa tworzą nastrój tajemniczej, magicznej podróży. Jego muzyka nie ma początku i końca. Wypełnia przestrzeń, pobudza wrażliwość i pozwala na refleksję o nas samych, gdy obserwujemy towarzyszące muzyce między innymi sesje portretów ludzkich twarzy, które tak wiele nam przekazują.
19.45 Annapurna - krótkie spięcie
Czterech facetów spędziło jedenaście długich dni w potężnej północno-zachodniej ścianie Annapurny wierząc, że góra okaże się tym razem łaskawa i w końcu staną na jej szczycie. Piotr Pustelnik o uporze, determinacji, wytrwałości, lojalności i ... poczuciu humoru. O intuicji, pragnieniu i niemocy. O szczęściu i pechu. O spełnieniu, satysfakcji i niesprawiedliwości losu. O ludziach
w wielkiej ścianie.
21.00 Sport, adrenalina, przygoda
Jeśli poszukujemy udanego połączenia sportu i przygody, to właśnie w Adventure Racing odnajdziemy wszystko, czego oczekują prawdziwi twardziele - rywalizacji z innymi i ekstremalnych przeżyć. Takie rajdy przygodowe, odbywające się w systemie non stop - dzień i noc - łączące w sobie kilka konkurencji: kolarstwo górskie, bieg na orientację, elementy wspinaczki, a także, zależnie od formuły, kajakarstwo, rafting czy nawet jazdę konną, pozwalają sprawdzić na co nas stać. Piotr Kosmala i Artur Kurek,
czyli część Speleo Salomon Adventure Racing Team, o adrenalinie, morderczych zmaganiach z innymi,
a przede wszystkim z własnymi słabościami.
22.00 Artshow
Inne możliwości / Dimensions
Reżyser: Slackliner.at (Austria)
22.30 zakończenie wieczoru
20 listopada, czwartek
18.00 Artshow
Ekstremalne fascynacje / Magic numbers
Reżyseria: Alastair Lee (Wlk. Brytania)
Na spotkanie z przygodami / Crossing the lines
Reżyser: Armin Buchroithner, Christoph Hoerner, Stefan Ribitsch (Austria)
19.20
Radość wspinania
Jedną z najsławniejszych i do tego znakomitych postaci młodego pokolenia we wspinaczce jest
Chris Sharma (USA), dla którego podróżowanie po świecie i mierzenie się z tym wszystkim, co pionowe i sprawiające nadzwyczajne trudności jest prawdziwym wyzwaniem, sprawdzianem własnych możliwości, ale przede wszystkim radością wynikającą z poznawania różnorodności świata, wspaniałych ludzi i zawartych przyjaźni. Żyjąc w pionie, na krawędzi, lepiej bowiem rozumie, jak ważni są w naszym życiu inni.
20.55 Artshow
Trzy szczyty, trzy tygodnie: ludziom Afryki / 3 Peaks 3 Weeks: For the People of Africa
Reżyser: Michael Brown (USA)
Nieznana Antarktyda / Unknown Antarctica
Reżyser: Pavol Barabáš (Słowacja)
22.30 zakończenie wieczoru
21 listopada, piątek
9.40 Wielka Lekcja Geografii więcej >>
Aula Główna Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego
ul. J. Matejki 22/26 w Łodzi
Współorganizator: Wydział Nauk Geograficznych UŁ, Biuro Promocji i Informacji UŁ
10.00
Biznes i Pasja - panel dyskusyjny
Wydział Zarządzania UŁ
ul. J. Matejki 22/26 w Łodzi
współorganizator: Wydział Zarządzania UŁ
Goście panelu:
Colin Angus (Kanada)
Julie Angus (Kanada)
Araceli Segarra (Hiszpania)
Michael Brown (USA)
Moderator:
Bartłomiej Kurzyk (Uniwersytet Łódzki)
O doświadczeniach gości panelu, którzy opowiedzą o drogach realizacji własnych pasji. Na ile istotne są dla nich powiązania ze światem biznesu? Jakie są najistotniejsze bariery przy takiej współpracy? Czy łatwo jest o wsparcie sponsorów? Czy medialny wymiar ich sukcesów jest dla nich przeszkodą, czy szansą? Czy ich osiągnięcia byłyby możliwe bez przyjęcia perspektywy myślenia przedsiębiorcy?
Panel prowadzony w języku angielskim.
17.45 Artshow
Sztuka balansowania / Balance
Reżyser: Paul Cotton (Kanada)
18.00 Fenomen szybkiej wspinaczki
We wspinaczce szybkość pokonywania drogi bardzo często decyduje o powodzeniu lub porażce.
Hans Florine (USA) jest mistrzem wśród wspinaczy preferujących styl, w którym szybkość to istotny sprawdzian radzenia sobie z trudnościami w ścianie. Ten wielokrotny rekordzista świata, obdarzony nadzwyczajnymi możliwościami, zawsze ulegał magii szybkości. Jego inne spojrzenie na wspinaczkę i cel, do którego dąży, dają niezwykle efektowne połączenie. Można prawie uwierzyć, że grawitacja nie istnieje.
19.30 Dookoła świata o własnych siłach
Colin Angus (Kanada), wyruszył w 2004 roku z Vancouver, by zrealizować niesamowity plan - po raz pierwszy przemierzyć świat dookoła - wykorzystując jedynie siłę mięśni i jako pierwszy człowiek dokonał tego. Dzika i nieujarzmiona przyroda nie poddawała sie łatwo. Syberyjski bezkres i ciężkie mrozy, nieprzyjazne obszary Alaski, nieobliczalny Ocean Atlantycki i północny Pacyfik, wydawały się przeszkodami nie do pokonania. A jednak, ... w maju 2006 roku ta futurystyczna wyprawa zakończyła się sukcesem. Swoją cząstkę ma też w niej Julie Angus (Kanada), która jako pierwsza kobieta w historii przepłynęła wtedy Ocean Atlantycki łodzią z wiosłami.
21.00 Zdobyć Eiger, który zabił mojego ojca
Ta diabelska góra, której północna, potężna i upiornie niebezpieczna ściana wzbudzała wielkie zainteresowanie alpinistów, była nieraz miejscem dramatycznych wydarzeń. W 1966 roku na Eigerze ginie John Harlin II, członek amerykańskiej ekspedycji. Po czterdziestu latach pod Eiger wraca jego syn
John Harlin III (USA), którego wielkim marzeniem, ale również szczególnym zobowiązaniem, było zdobycie góry drogą wytyczoną przez ojca. Dla niego nie był to jeszcze jeden szczyt. Ta wspinaczka była wzruszającym osobistym przeżyciem i najpiękniejszym przykładem więzi łączących ojca z synem.
22.20 Artshow
Acopan
Reżyser: Jochen Schmoll (Niemcy)
23:00 zakończenie wieczoru
22 listopada, sobota
10.00 Zdobywamy Everest - zawody wspinaczkowe
Ustanowienie rekordu świata w szybkości w grupowym wejściu na wysokość Everestu. Każdy może być członkiem zespołu. Uczestnicy otrzymują koszulki festiwalowe.
(Manufaktura, ściana wspinaczkowa - Ziemia Obiecana)
13.00 Artshow
Mistrz pionu / King lines
Reżyser: Peter Mortimer, Josh Lowell (USA)
14.10 Królowa lodu
Antarktyda i Arktyka, dwa szczególne miejsca na Ziemi, są nieustającym wyzwaniem i stawiają najwyższe wymagania tym, którzy chcą pozostawić swój ślad w tych najbardziej ekstremalnych zakątkach. Z tym światem potwornego zimna, szalejących wiatrów, nieskończonych przestrzeni i poczucia zupełnego wyobcowania, zmierzyła się Fiona Thornewill (Wlk. Brytania), pierwsza dama polarnej eksploracji na świecie. Wiara, że można więcej, zawsze motywowała ją do działania. To, czego dokonała przez kilka lat wprawiło w zdumienie wszystkich, a niektóre wyczyny postawiły mężczyzn w niezręcznej sytuacji, bo do tej pory nie udało im się dorównać jej osiągnięciom.
15.30 Od Wisły, przez kanion Colca, do Amazonki
Od czasu odkrycia Ameryki Południowej upłynęły setki lat i mimo nieustannej eksploracji tych rejonów, dopiero wyprawa rozpoczęta w 1985 i ukończona w 1986 roku, którą współorganizował i kierował
Piotr Chmieliński (Polska/USA), dotarła do źródeł Amazonki, a on sam, jako pierwszy przepłynął kajakiem i pontonem całą długość tej największej i najgroźniejszej rzeki na świecie, za co jego nazwisko po raz kolejny zostało wpisane do "Księgi Rekordów Guiness'a". To była prawdziwa sensacja w dziedzinie eksploracji w XX wieku, bo trudno sobie nawet wyobrazić, co oznaczało zmierzenie się ze skrajnie ekstremalnymi warunkami panującymi w dziewiczej południowoamerykańskiej dżungli, a potem przepłynięcie całej rzeki.
16.50 Prezydent na Evereście
Everest. Symbol potęgi przyrody. Któż nie chciałby dostąpić zaszczytu spojrzenia na Ziemię z jego wierzchołka? Pavel Bém (Czechy), popularny polityk, Burmistrz Pragi, wchodząc na najwyższą górę świata dokonał czegoś ważnego. Dla siebie, ale również dla innych. Pokazał, że w dzisiejszym rozszalałym świecie można i należy łączyć satysfakcję z osiągnięć zawodowych z dbałością o to, by pięknie i ciekawie żyć, bo przecież łatwo można wyobrazić sobie, czym byłby świat bez tego, co najtrafniej można określić urodą życia.
18.30 Światowe Nagrody EXPLORER i CAMERA EXTREME 2008
EXPLORER & CAMERA EXTREME INTERNATIONAL AWARDS 2008
Uroczystość wręczenia nagród Explorer największym odkrywcom i zdobywcom oraz nagrody Camera Extreme, przyznawanej najwybitniejszym twórcom dzieł o eksploracji, sportach ekstremalnych i działaniach niezwykłych.
GOLDEN FRAME AWARD 2008
Ogłoszenie werdyktu jury Konkursu Form Wizualnych i Sztuki Prezentacji - Artshow 2008 na najlepszy film dokumentalny o tematyce górskiej, eksploracyjnej, ekstremalnej, podróżniczej.
19.00 Adventure & Music Meeting
Koncert Wojciecha Hoffmanna, jednego z najwybitniejszych gitarzystów rockowych w Polsce, tworzącego dziś nowoczesną progresywną muzykę instrumentalną, to muzyczna podróż, w którą wyruszymy wspólnie i gdzieś w ostrych riffach lub łagodnych brzmieniach gitary odnajdziemy emocje i odczucia bliskie każdemu z nas: od zgiełku codzienności po chwile zadumy i wyciszenia. Wizualizacja koncertu, nawiązująca do tematyki festiwalu, którą wykona na żywo VJ Majonez, jest dopełnieniem świata dźwięków obrazem komponowanym i przetwarzanym w jedności z muzyką, ograniczonym tylko wyobraźnią twórcy.
20.10 Żeglarstwo - nadzieje i szanse
Oceany i morza zawsze kusiły śmiałków, którzy żeglując po ogromnych przestrzeniach marzyli o wielkich odkryciach i wydarciu Ziemi tajemnic. Żeglarstwo dziś, to nie tylko zmaganie z żywiołem i poznawanie świata. To również jeden z najpiękniejszych sportów, pozwalający rywalizować z innymi, według ustalonych reguł. Mateusz Kusznierewicz, wielka postać światowego sportu, o możliwościach i szansach w żeglarstwie, własnych doświadczeniach, wyborach, pasjach, regatach na świecie, w Europie i Polsce.
21.20 Idealna pogromczyni ścian
Najbardziej ceni się w alpiniźmie wspinaczkę klasyczną - bez sztucznych ułatwień. To nobilituje i podnosi wartość dokonań, bo odbywa się w zgodzie z najszlachetniejszymi zasadami. I jak to bywa w życiu, pojawia się ktoś nadzwyczajny, kto dotychczasowe granice przesuwa tak daleko, że muszą minąć lata, żeby zbliżyć się do nich. Lynn Hill (USA), megagwiazda wspinaczki wielkościanowej, jest właśnie taką zjawiskową postacią. Łączy siłę, wdzięk, elegancję i wytrzymałość. Przy jej nazwisku można pisać ciągle: pierwsze wejście, najtrudniejsza droga, pierwsze klasyczne. W 1994 roku przebiła dotychczasowe osiągnięcia i rzuciła świat wspinaczki na kolana pokonując jako pierwsza w historii w stylu klasycznym legendarny Nose. Historia życia w pionie kogoś, kto już przeszedł do historii, i to tej, pisanej największymi literami.
22.30 Artshow
Pustelnicy w górach
Reżyseria: Mirosław Dembiński (Polska)
Królowa Jaskiń / The Queen of Depth
Reżyseria: Roman Chrzanowski (USA)
Amazonia w pionie / Amazonian vertigo
Reżyser: Evrard Wendenbaum (Francja)
01.10 zakończenie wieczoru
23 listopada, niedziela
13.10 Artshow
Zapomniani giganci / G III - G IV
Reżyseria: Sebastián Alvaro (Hiszpania)
14.00 Wielka Zachodnia Pętla
Andrew Skurka (USA) znany jest z wyjątkowego zamiłowania i szacunku jakim darzy dziką przyrodę i miejsca nieskażone jeszcze przez cywilizację. Wędrowanie z plecakiem, to dla niego najlepszy sposób na komunikowanie się ze światem natury, który dodaje mu energii, ale też uczy pokory. W 2007 roku ten dwudziestosześciolatek, jako pierwszy, pokonał pieszo Wielką Zachodnią Pętlę (USA i Kanada) o długości jedenastu tysięcy kilometrów, która prowadzi przez dwanaście parków narodowych i ponad siedemdziesiąt pięć obszarów chronionych. Przez dwieście osiem dni, dziennie ponad pięćdziesiąt kilometrów marszu, w upale i w czasie ostrej zimy.
15.15 Sprostać K2
K2. Litera i cyfra. Samotnie nie znaczą wiele. Razem symbolizują majestat i nieujarzmioną potęgę świata gór, do którego człowiek wdziera się, bo zdobywanie i poznawanie leży w jego naturze. Edurne Pasaban (Hiszpania) jest pierwszą od 1986 roku kobietą, która weszła na K2 i wróciła z tej góry. Ten najokrutniejszy, drugi pod względem wysokości szczyt na Ziemi, uczy pokory, szacunku, porusza wyobraźnię i pokazuje świat jasnych i sprawiedliwych reguł, w przeciwieństwie do świata, który człowiek stworzył sobie.
16.45 Corey Rich: ekstremalna fotopodróż z górami w tle
Człowiek i obiektyw. Te dwa słowa bardzo dobrze charakteryzują to, czym zajmuje się Corey Rich (USA). Ten utalentowany fotografik młodego pokolenia bardzo indywidualnie odwzorowuje w swoich fotogramach podpatrywany świat, dążąc przede wszystkim do znalezienia jak najlepszego przekazu dla wyrażania emocji własnych i emocji tych, których obserwuje. Wykorzystując perfekcyjnie tak kameralną przecież formę, jaką jest fotografia, za każdym razem jest wnikliwym obserwatorem ekstremalnych wydarzeń i poprzez obiektyw odczytuje to, co nie zawsze da opisać się inaczej.
18.00 Top Kino
Dobre filmy. Uznani twórcy.
Gość Top Kina - Michael "Charlie" Brown (USA)
Znakomity filmowiec, łowca przygód, trzykrotny laureat prestiżowej nagrody Emmy, uczynił z kamery filmowej nieodłącznego towarzysza wypraw i przy jej pomocy odnotowuje miejsca i sytuacje niezwykłe. Należy do pionierów biorących udział w realizacji trójwymiarowych filmów górskich (IMAX) oglądanych na całym świecie, jak chociażby "Powrót na Everest" czy najnowszego "Alpy". Kulisy powstawania tych słynnych produkcji i wielu wypraw, w tym tak ekscytujących, jak zimowy trawers fiordów Grenlandii, czy podróż do Midwest w USA, gdzie szalało tornado, to splot zabawnych, dramatycznych i niecodziennych zdarzeń.
19.30 Alpinizm - filozofia życia
Góry nieustannie nas inspirują, wzruszają, są źródłem emocji, sukcesów i porażek. To świat twardych i surowych, ale jednocześnie jasnych i sprawiedliwych reguł, gdzie przywracamy sobie wiarę w sprawy najważniejsze. Właśnie w górach, Araceli Segarra (Hiszpania), znana modelka, alpinistka i gwiazda filmowa, odnalazła to, co również dla wielu z nas jest najpiękniejsze i ważne. Jej prezentacja o wspinaczce skalnej i lodowej, wyprawach i ekspedycjach wysokogórskich, będzie osobistą refleksją o alpinizmie i wpływie, jaki wywiera on na życie tych, którzy nie wybierają najłatwiejszych rozwiązań, a w górach próbują odnaleźć jakąś cząstkę prawdy o sobie.
20.45 zakończenie festiwalu
Lokalizacja: Sala Widowiskowa PŁ