Absolutnie fantastyczne powroty
W piątek rozmawialiśmy o dowcipie - tym z angielskiego, amerykańskiego, ale również polskiego podwórka.
Kadr z filmu "Absolutnie fantastyczne"
Foto: mat. promocyjne
Na ekrany kin wchodzi właśnie kinowa kontynuacja serialu komediowego "Absolutnie fantastyczne" - z Jennifer Saunders i Joanną Lumley.
O angielskim (i nie tylko) humorze Katarzyna Borowiecka rozmawiała z dr Agnieszką Piskorską z Uniwersytetu Warszawskiego.
Oto próbka humoru:
- Angielski humor wydaje się być elitarny. Być może dlatego, że nie jest bardzo prosty. Wymaga pewnego wysiłku intelektualnego. W ogóle utożsamiamy poczucie humoru z pewną inteligencją - mówi dr Agnieszka Piskorska. Dodaje, że żarty najczęściej dotyczą kultury, w której powstają. - W Wielkiej Brytanii nawiązują one do historii, tradycji kolonialnej, do warstw klasowych społeczeństwa - tłumaczy.
- Te żarty niekoniecznie bardzo dobrze przekładają się na język polski, to wyzwanie dla tłumacza. Poza tym gier słownych w języku angielskim jest znacznie więcej niż w języku polskim - podkreśla rozmówczyni Katarzyny Borowieckiej.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której o amerykańskich komikach i komiczkach, o spotkaniu z Amy Poehler, komediowej improwizacji i Klubie Komediowym opowiedziała Joanna Pawluśkiewicz.
Było też parę słów o dżentelmenach, nie zabrakło teatralnych rekomendacji Jana Niebudka.
***
Tytuł audycji: ABC popkultury - zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka
Goście: Agnieszka Piskorska (Uniwersytet Warszawski), Joanna Pawluśkiewicz (scenarzystka, producentka filmowa)
Autorzy materiałów: Wioletta Myszkowska, Jan Niebudek
Data emisji: 14.10.2016
Godzina emisji: 15.09
mp/mk