"Pamiętnik" Stanisława Brzozowskiego. Rzecz o zapomnianym, a wielkim Polaku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Pamiętnik" Stanisława Brzozowskiego. Rzecz o zapomnianym, a wielkim Polaku
Stanisław Brzozowski był filozofem, pisarzem, publicystą i krytykiem teatralnym i literackim epoki Młodej Polski (na zdjęciu tablica na ścianie kościoła św. Katarzyny na Służewie)Foto: Hubert Śmietanka - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1874169

- Brzozowski studiował tylko przez chwilę i studiów nigdy nie skończył, a jednak to jeden ze świetniejszych umysłów w Europie - mówiła w Trójce recenzentka Katarzyna Wójcik.

Posłuchaj

Opowieść o "Pamiętniku" Stanisława Brzozowskiego (Mistrz i Katarzyna/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Stanisław Brzozowski rozpoczął pisanie "Pamiętnika" w ostatnim roku swego życia (zapiski obejmują okres od 10 listopada 1910 do 5 kwietnia 1911). Był to czas, gdy ciężko chory przebywał we Florencji.

- To książka ważna dlatego, że pokazuje szerokie horyzonty myślowe autora. Ponadto Brzozowski ledwie w kilku miejscach, ale jednak się w niej otwiera. Pozwala sobie też krytykować największych: Żeromskiego, czy Nałkowską - mówił Wacław Holewiński.  

Autor "Pamiętnika" sam siebie gani w nim za kilka rzeczy. Roztrząsa też problem polskiej literatury, który zdaniem prowadzących audycję nadal jest bardzo aktualny. Więcej informacji w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: Mistrz i Katarzyna - książki zakryte
Autorzy: Katarzyna Wójcik, Wacław Holewiński
Data emisji: 11.10.2016
Godzina emisji: 10.19

ei/fbi

Polecane