Jak wyglądał drugi obieg w PRL?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wyglądał drugi obieg w PRL?
Bogdan Borusewicz i syn twórcy drukarni Jarosław Sarzyński w opozycyjnej, podziemnej drukarni z czasów PRL przygotowanej przez Bronisława Sarzyńskiego w piwnicy jego domu w GdyniFoto: PAP/Piotr Wittman

- Drugi obieg wydawniczy w państwach bloku sowieckiego to było ogromne i znaczące zjawisko - opowiada dr Jan Olaszek, współautor książki "Drugi obieg w PRL na tle samizdatu w państwach bloku sowieckiego po 1956 roku".

Posłuchaj

Jak wyglądał drugi obieg w PRL (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Drugi obieg wydawniczy miał duże znaczenie dla historii politycznej. Na łamach nielegalnie wydawanych i rozpowszechnianych publikacji opozycjoniści i dysydenci prezentowali programy działania, dyskutowali o celach i strategii ruchów, które współtworzyli. Sieci organizacyjne drugiego obiegu i samizdatu często stanowiły podstawę organizacyjną ruchów opozycyjnych. Tak było w PRL, gdzie po wprowadzeniu stanu wojennego działalność opozycji opierała się w dużej mierze na sieciach kolportażu wydawnictw niezależnych.

- Żródłem powstania książki była międzynarodowa konferencja zorganizowana w 2012 roku - opowiada gość Marka Stremeckiego. W audycji po raz ostatni w kalendarium wspomnieliśmy wydarzenia Powstania Warszawskiego - w niedzielę przypadła rocznica upadku tego zrywu, podsumowaliśmy też akcję "Bohateron".

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Data emisji: 2.10.2016
Godzina emisji:
12.08

mp

Polecane