Co decyduje o sukcesie sportowym, czyli psychologia sportu od kuchni
2016-09-21, 11:09 | aktualizacja 2016-09-21, 11:09
- Na igrzyskach olimpijskich w Moskwie po raz pierwszy z naszą kadrą olimpijską pojawił się psycholog, był to prof. Rychta. Od tego czasu psychologia sportu rozwija się bardzo dynamicznie, ale cały czas w sferze mentalnej tkwią rezerwy zawodników - uważa dr Joanna Basiaga-Pasternak.
Posłuchaj
Ekspertka dodaje, że niestety nie wszyscy sportowcy i trenerzy czerpią z psychologii, tracąc przez to ważne narzędzie treningowe. Drugi z gości Trójki - dr Mirosław Mikicin - podkreśla przy tym, że o psychologii należy pamiętać już na etapie wyławiania młodych, zdolnych dzieci.
Mirosław Mikicin stawia tezę, że pracę z psychologami zacząć należy już na etapie rekrutacji. - Bo predyspozycje psychiczne są tak samo ważne jak szybkość, sprawność czy wytrzymałość - podkreśla.
Jakie zatem cechy predestynują do bycia dobrym sportowcem? Czym jest motywacja i co się na nią składa? Czy sport wymaga osobowości agresywnej? Między innymi o tym usłyszeć można w nagraniu audycji.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: dr Joanna Basiaga-Pasternak (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie) oraz dr Mirosław Mikicin (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)
Data emisji: 20.09.2016
Godzina emisji: 21.08
ei/mk