Bhutan, czyli państwo ludzi szczęśliwych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bhutan, czyli państwo ludzi szczęśliwych
Bartek Sabela wrócił z podróży po Butanie, skąd przywiózł wiele interesujących zdjęćFoto: Bartek Sabela/Renata Koper

Czy istnieje państwo ludzi szczęśliwych? Ci, którzy słyszeli o Bhutanie, powiedzą, że tak. O tym kraju opowiedział nam Bartek Sabela.

Posłuchaj

Opowieść o współczesnym Bhutanie (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Przecież to w Bhutanie właśnie król i królowa oraz rząd z premierem na czele starają się pomnażać Szczęście Krajowe Brutto, w opozycji do Produktu Krajowego Brutto. To tu ludzie żyją skromnie, lecz harmonijnie, w zgodzie z buddyjskimi wierzeniami, które nie zmieniły się od wieków. To tu rozkwita bujna przyroda, a w tle widać ośnieżone szczyty Himalajów Wysokich. Tyle przypuszczeń, a jak jest w praktyce? Bhutan zmienia się intensywnie od lat 70. ubiegłego wieku.

- Dopiero w 1999 roku została tam wprowadzona telewizja i telefonia komórkowa. Bardzo popularnym ostatnio programem była bhutańska wersja "Idola". Oglądają to całe rodziny - opowiada dziennikarz Bartek Sabela, który niedawno odwiedził Bhutan.

W audycji Paweł Drozd rozmawiał także z Claire Dunn, Australijką, która wzięła udział w unikalnym szkoleniu. Na rok wyprowadziła się z dużego miasta, by zamieszkać w buszu. Tam, zdana na siebie, poznawała tajniki rozniecania ognia, budowy szałasu czy zdobywania jedzenia bezpośrednio z lasu. Swoje doświadczenia opisała w książce "365 dni bez zapałek". Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Autor:
Paweł Drozd
Goście: Bartek Sabela (dziennikarz), Claire Dunn (podróżniczka, pisarka)
Data emisji: 13.09.2016
Godzina emisji: 15.07

mp/fbi

Polecane