Święto muzyki
2007-03-17, 13:03 | aktualizacja 2007-03-17, 13:03
Pogoda nam się dzisiaj nie udała - ale może to lepiej? Dzisiaj w RDK-u święto muzyki. Najpierw tej "do obrazu" a potem tej wywołującej obrazy...
Święto Niemego Kina po raz piąty - Kayah Unplugged po raz pierwszy - Radiowy Dom Kultury jak zawsze do 15.00
W tym tygodniu mamy święto muzyki. Specjalnym gościem programu będzie Kayah, z którą powspominamy koncert zarejestrowany w listopadzie 2006 roku w Łodzi. Było to historyczne wydarzenie - Kayah jako pierwsza polska artystka, jako pierwsza artystka z Europy środkowo - wschodniej zarejestrowała dla MTV koncert Unplugged. Zainicjowany w 1989 roku cykl koncertów największych gwiazd ma podstawową zasadę - wszystko grane jest akustycznie. Głos wychodzi na pierwszy plan, piosenki zyskują nowe aranżacje, wzmacniacze i elektryczne gitary mają dzień wolny. Warto przypomnieć genialne koncerty artystów takich jak Nirvana , REM, Bjork, Eric Clapton czy Neil Young.
Koncert Kayah zarejestrowano 28 listopada 2006 zaś 23 marca tego roku odbędzie się oficjalna premiera płyty Kayah MTV Unplugged - w dwóch wersjach CD i DVD. W dzisiejszym programie posłuchamy zatem koncertu na kilka dni przez premierą!
KAYAH - MTV UNPLUGGED
Zespół w składzie:Krzysztof Pszona – instrumenty klawiszowe, aranżacje
Artur Affek – gitara akustyczna
Piotr Żaczek – gitara basowa
Michał „FOX” Król – instrumenty klawiszowe
Jan Młynarski – perkusja
Iwona Zasuwa – chórki
Kasia Kurzawska – chórki
Kasia Wilk – chórki
Ewa Jach – chórki
Omniris Casuso Toledo – chórki
Ariel Silva Valdes – instrumenty perkusyjne
Krzysztof Pietrzak – chórki
Krzysztof Herdzin – fortepian
Marek Podkowa – saksofon
Michał Grymuza – gitara akustyczna
Adam „SZABAS” Kowalewski - kontrabas
Fabian Włodarek – akordeonKwartet 4-te:
Patrycja Jopek
Katarzyna Gmitruk
Beata Prylińska
Anna Kuczok
Gościnnie:Anna Maria Jopek
Chesney Snow
ponadto w programie :
Festiwal Święto Niemego Kina (22-25.03.2007) prezentuje filmy epoki niemego kina z towarzyszeniem specjalnie skomponowanej muzyki wykonywanej na żywo przed kinowym ekranem. Jest dedykowany miłośnikom dobrego kina i wspanialej muzyki.
Wszystkie prezentowane na festiwalu filmy pochodzą z unikalnych zbiorów Filmoteki Narodowej oraz innych archiwów europejskich. Dzięki temu widzowie mają okazję zapoznać się z obrazami wyjątkowymi, rzadko lub nigdy nie pokazywanymi w Polsce. Filmy prezentowane są w ramach cykli tematycznych ukazujących pasjonujące początki X muzy na świcie.
Projekcjom towarzyszą pokazy przedwojennych reklam i zwiastunów filmowych - prawdziwych perełek z kolekcji Filmoteki Narodowej.
o Święcie opowiada nam Andrzej Kawecki z Filmoteki Narodowej, szczegółowy plan projekcji na stronie:
www.snk.org.pl
a w Krakowie 19-22 marca to Targi Wydawnictw Internetowych i Niszowych.
CK Rotunda, ul. Oleandry 1, wstęp wolny
To już drugie targi wydawnictw niszowych (pierwsze odbyły się w 2005 r.), w tym roku poszerzone o wydawców internetowych. Oprócz przeglądu niszowych czasopism papierowych, swoje stoiska wystawią portale i magazyny sieciowe, które promują kulturę w internecie.
Targi to także okazja do dyskusji na temat współczesnej kultury. Oprócz prezentacji wydawnictw zaplanowane są spotkania z autorami, redaktorami, panele dyskusyjne i warsztaty. Nie zabraknie też koncertów i slamu poetyckiego – imprezy prawie zapomnianej w Krakowie.
Głównymi organizatorami II Targów Wydawnictw Internetowych i Niszowych są studenci wiedzy o kulturze UJ.
Aktualizowane informacje i program imprez towarzyszących na stronie internetowej:
www.twiin.glt.pl
specjalnie dla RDK-u o targach współorganizatorka - Anna Bartosiewicz.