Dzień z Józefem Szajną

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień z Józefem Szajną

We wtorek - 13 marca - zapraszamy na jubileusz Józefa Szajny.

We wtorek - 13 marca - zapraszamy na spotkanie z Józefem Szajną. W ciągu dnia będziemy prezentować myśli pan Józefa Szajny. O 18:15 reportaż "Te-art Józefa Szajny", a wieczorem, w Klubie Trójki, spotkanie z jubilatem.

window.open('/_cms/photo.aspx?p=http://www.polskieradio.pl/_files/20061219205536/2007031110141523_500.jpg','Photo','width=500,height=348,top='+top(348)+',left='+left(500)+''); return false;
Fot. Paulina Pisarek
Józef Szajna (ur. 1922 roku w Rzeszowie), malarz, scenograf, reżyser, profesor akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w czasie wojny więzień hitlerowskich obozów w Oświęcimiu i Buchenwaldzie.

W okresie okupacji hitlerowskiej był uczestnikiem ruchu oporu, działając w Związku Walki Zbrojnej. Aresztowany trafia do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a później do Buchenwaldu, był więźniem Karnej Kompanii. Przeżycia obozowe znajdują swe odbicie w twórczości. Jego twórczość to technika malarska, połączona z asamblażem i kolażem w której treścią jest zagłada, zniszczenie, przemijanie. Studiował w krakowskiej ASP, dyplom z grafiki otrzymując w 1952, zaś dyplom ze scenografii w 1953.W latach 1955-1966 był współzałożycielem, dyrektorem, dyrektorem artystycznym Teatru Ludowego w Krakowie, gdzie jego twórczość plastyczna w wyraźny sposób wpływa na kształt przedstawień (m.in.: Rewizor M. Gogola, Księżniczka Turandot C. Gozziego, Myszy i ludzie wg J. Steinbecka, Dziady A. Mickiewicza). W roku 1972 zakłada Warszawskie Centrum Sztuki „Studio”. Opracowuje scenografię i reżyseruje przedstawienia teatralne w kraju i zagranicą. Jego prace są wystawiane w wielu miastach Polski i na licznych wystawach światowych. Współpracował z teatrami w Anglii, Holandii, Niemczech, Izraelu, Egipcie , Turcji, Portugalii i Hiszpanii. Jest członkiem międzynarodowych stowarzyszeń artystów, członkiem włoskiej Akademii Sztuki i Pracy, przewodniczącym Stowarzyszenia Kultury Europejskiej, honorowym członkiem Association Internationale des Arts Plastiques, oraz członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. W 50 rocznicę wyzwolenia Oświęcimia-Brzezinki, koordynował pracami nad wystawą stanowiącą hołd dla ofiar nazizmu. Otrzymał liczne medale i nagrody, m.in. Nagrodę miasta Krakowa i Warszawy, nagrodę "Foundation of A. Jurzykowski" (Fundacja Jurzykowskiego) w Nowym Jorku, jest uhonorowany Krzyżem Komandorskim, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą, Wielkim Krzyżem Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. (źr. Wikipedia)

Polecane