Historia polsko-żydowskiego dziedzictwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Historia polsko-żydowskiego dziedzictwa
Pawilon Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na Festiwalu Literacki SopotFoto: Grzegorz Tomczewski

Na Festiwalu Literacki Sopot odwiedziliśmy pawilon przygotowany przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Gościem honorowym tegorocznego Literackiego Sopotu jest literatura izraelska.

Posłuchaj

Historia dziedzictwa polsko-żydowskiego (Radiowy Dom Kultury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Ekspozycja przygotowana przez warszawską placówkę przypomina - między innymi - o polskich pisarzach pochodzenia żydowskiego i pokazuje, dzięki interaktywnej mapie, ślady sopockich Żydów.

- Pomysł jest taki, żeby wyjechać w Polskę i edukować o wspólnym dziedzictwie polsko-żydowskim. Czasami pojawiamy się na festiwalach, tak jak tu w Sopocie. Byliśmy też na Woodstocku czy Festiwalu Kultury Żydowskiej - mówi Grzegorz Tomczewski z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

- Najważniejszym i najciekawszym miejscem jest mapa interaktywna, która jest dedykowana każdej miejscowości. To najbardziej wzruszający moment na tej wystawie. Spotykają się dziadkowie z wnuczkami, rodzice z dziećmi i nagle dowiadują się o historii swojego miasta. Okrywają zapomnianą, często wyrugowaną historię ich miasta. Historię polsko-żydowskiego dziedzictwa - opowiada gość Michała Nogasia.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Prowadzi: Michał Nogaś
Gość: Grzegorz Tomczewski (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)
Data emisji:
20.08.2016
Godzina emisji: 12.05

mp

Polecane