Kaszuby i Mazury na wakacyjnej trasie MBK

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kaszuby i Mazury na wakacyjnej trasie MBK
Gdańsk, sierpień 1980. Strajkująca stoczniaFoto: NN/Ośrodek KARTA

14 sierpnia 1980 roku został ogłoszony strajk w Stoczni Gdańskiej. Od lat na różne sposoby upamiętniamy rocznicę "karnawału Solidarności".

Posłuchaj

Kaszuby i Mazury na wakacyjnej trasie MBK (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Tym samym sierpień jest "miesiącem Gdańska" - dodatkowo, ponieważ w tym wydaniu MBK powróciliśmy do zakończonego przed tygodniem gdańskiego XX Festiwalu Szekspirowskiego. Jego dyrektor - prof. Jerzy Limon - ogłosił, kto został laureatem Złotego Yoricka (poprzednie wydanie Magazynu zakończyło się przed podaniem werdyktu jury). Podsumowaliśmy jubileusz FS i zaprosiliśmy na sierpniową część lata z Szekspirem w Roku Williama Szekspira.

 
Z Gdańska, z Kaszub, powędrowaliśmy wraz z Romualdem Wiczą-Pokojskim na… Mazury, gdzie 8 sierpnia w Chochołach reżyser przedstawił premierę swojego spektaklu "Z samego nieba idę ku wam". W jakich okolicznościach i na jaki temat - tego dowiedzieliśmy się w drugiej części wydania MBK. Dawno nie było nas nad mazurskimi jeziorami, więc z tym większą przyjemnością przedstawiliśmy naszą rozmowę.

W tym wydaniu MBK nie zabrakło też Sopotu, co prawda tylko przez telefon, ale wraz z Piotrem Kosewskim zaprosiliśmy na premierę "Z Królestwa Wszechwanny" w jego reżyserii. To przedstawienie zrealizowane na podstawie tekstów satyrycznych (skeczy) Hanocha Levina. Spektakl po raz pierwszy zostanie pokazany w ostatnim dniu Festiwalu Literacki Sopot, czyli w przyszłą niedzielę na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże.

Teatr Atelier w Sopocie Teatr Atelier w Sopocie


Przy okazji zapowiedzieliśmy kolejny punkt programu XXIII Sopockiego Lata Teatralnego, a będzie nim występ (od przyszłego piątku) Artura Andrusa. My spotkamy się za tydzień w Teatrze Atelier, by zacząć już niestety podsumowywanie tego lata i by w roku 80. urodzin Agnieszki Osieckiej porozmawiać o patronce Atelier - teatru, któremu patronujemy od ponad 20 lat.

W warszawskim studiu natomiast spotkaliśmy się z Piotrem Salaberem, którego muzyki m.in. będziemy słuchali od 15 sierpnia. Rozpoczynamy bowiem nasz nowy miniserial wg niepublikowanej powieści Agnieszki Osieckiej pt. "Neponset". Muzyka Piotra Salabera współgra z melancholijnym tekstem Agnieszki Osieckiej i z chłodnym głosem Marii Seweryn.

 

Agnieszka Kalinowska, Heavy White, 2; 2008, fot: Przemo Wojciechowski
Agnieszka Kalinowska, Heavy White, 2; 2008fot: Przemo Wojciechowski

W części zamykającej drugie sierpniowe wydanie Magazynu powróciliśmy do Gdańska - tym razem na Dolne Miasto, by wraz z dyrektor CSW Łaźnia - Jadwigą Charzyńską - opowiedzieć o zrewitalizowanych przestrzeniach Łaźni i o nowej (otwartej 12 sierpnia) wystawie Agnieszki Kalinowskiej pt. "Wodopój". Wystawa ma "wolnościowe" przesłanie.

W Gdańsku także rozpoczął się (13 sierpnia) VIII Festiwal Solidarity of Arts. Bywamy na nim od początku i zachęcamy do udziału w jego wydarzeniach muzycznych, bo bardzo atrakcyjne i stanowią mocny akcent kończących się wakacji. W tym roku Trójka patronuje SofA.


***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji:
14.08.2016
Godzina emisji:
20.07PS 14 sierpnia mija 12. rocznica śmierci Czesława Miłosza. Krzysztof Czyżewski nie zapomina o niej i - jak co roku tego dnia - odbyły się spotkania w Krasnogrudzie. Szkoda, że nie mogliśmy tam być, ale nie raz opowiadaliśmy o dworku rodzinnym poety, o Pograniczu i o niezwykłych czytaniach wierszy oraz spotkaniach nad jeziorem.

PS 2 Również 14 sierpnia - w 1921 roku - urodziła się "dama polskiej poezji" - Julia Hartwig. Jak pięknie byłoby pamiętać o naszych seniorach…

Polecane