XX Festiwal Szekspirowski - przed finałem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
XX Festiwal Szekspirowski - przed finałem
Foto: mat. promocyjne

10 dni, kilkadziesiąt spektakli w nurcie głównym i w programie Szekspiroff, premiera książki, dwa koncerty i nieformalne spotkania na dziedzińcu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - wszystko to składa się na jubileusz FS w roku 400. rocznicy śmierci Williama Szekspira.

Posłuchaj

XX Festiwal Szekspirowski - przed finałem (Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

To także efekt determinacji współtwórcy Festiwalu oraz jego dyrektora, dyrektora GTS - profesora Jerzego Limona i grupy młodych ludzi, których zaprosił do współpracy, oraz licznych wolontariuszy.


Trójka towarzyszy FS niemal od początku. W tym roku spotkaliśmy się "na antenie" po raz trzeci. Sierpień w TPK przywitaliśmy w jednej z uliczek tej miniatury miasta, jaką jest GTS, lub w jednej z sal nad jego dziedzińcem (sporo zależy od pogody). W roli współgospodarza wystąpił naturalnie prof. Jerzy Limon, autor również przewodnika pt. "Teatr dwóch czasów".

Tuż po prezentacji na Festiwalu drugiego nominowanego do Złotego Yoricka spektaklu, czyli "Burzy" ze szczecińskiego Teatru Współczesnego, zaplanowaliśmy spotkanie z reżyserką - Anną Augustynowicz.

Festiwal zakończy pokaz trzeciej nominacji, czyli "Juliusza Cezara" z Teatru Powszechnego w Warszawie. Reżyserki spektaklu - Barbary Wysockiej - nie ma jeszcze w Gdańsku, ale o jej Szekspirze opowiedział wicedyrektor Teatru Powszechnego - Paweł Sztarbowski.  


Spróbowaliśmy też podsumować tydzień na Festiwalu, a była z nami koordynująca program nurtu głównego Joanna Śnieżko-Misterek. Umówiliśmy się także ponownie z Krzysztofem Grabowskim, odpowiadającym za Szekspiroff, który podjął próbę podsumowania tego, co w tym nurcie wydarzyło się do tej pory.

Wspomnieliśmy dwie jeszcze publikacje. Pierwsza (zaprezentowana w MBK, 31 lipca) - "Planeta Szekspir" pod redakcją Barbary Świąder - miała swoją premierę we wtorek i jest próbą podsumowania drugiego dziesięciolecia FS (2006-2016); druga - ukaże się niebawem, a o zapowiedź poprosiliśmy poetę - Tadeusza Dąbrowskiego. Dlaczego jego właśnie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 5.08.2016
Godzina emisji: 00.05

Festiwalowi Szekspirowskiemu dziękujemy za pomoc w realizacji trzech audycji, szczególnie: Ani Szynkaruk, Magdzie Hajdysz i Karolinie Lipińskiej.

Polecane