Jaki jest fenomen Muzeum Powstania Warszawskiego?
- Muzeum Powstania Warszawskiego jest żywe, bardzo emocjonalne, przemawia obrazem i dźwiękiem, jest spersonifikowane i działa jak człowiek, ma duszę i serce. Nie ma w nim anonimowych bohaterów, każdy ma swoje imię, nazwisko i historię - opowiada Barbara Kłaput, współautorka wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Prezydent Andrzej Duda przemawia podczas spotkania z powstańcami w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. W związku z 72. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego prezydent wręczył ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom powstania warszawskiego oraz wolontariuszom i współpracownikom muzeum
Foto: PAP/Jakub Kamiński
Muzeum Powstania Warszawskiego, otwarte 2004 roku, zapoczątkowało nowy rozdział w tradycji polskiego muzealnictwa. Była to pierwsza multimedialna i nowoczesna placówka w naszym kraju, opowiadająca o trudnych wydarzeniach z okresu II wojny światowej.
- Muzeum Powstania było pierwszym, ale w każdym kolejnym z projektów jest walka pomiędzy narracją, multimediami a faktycznym obiektem. To, że całość wychodzi i myślimy po latach o tych realizacjach, to fakt, że łapiemy jakiś balans, który jest różny w zależności od muzeum, bo do każdej instytucji należy przyłożyć inną słuchawkę - wyjaśnia Jarosław Kłaput, współautor wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego.
W programie wyjaśniamy, co buduje muzeum jako placówkę narracyjną, jakie są jego tajemne składniki i jak wciągnąć zwiedzającego w opowiadaną historię. Czy instytucje tego typu potrzebują eksponatów? Jak udało się zdobyć pistolet Ali Agcy dla wadowickiego muzeum?
Powstanie Warszawskie - Serwis specjalny >>>
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: Barbara i Jarosław Kłaputowie (współautorzy wystawy Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 1.08.2016
Godzina emisji: 21.06
sm/fbi