Seksualność niepełnosprawnych intelektualnie
2016-05-30, 10:05 | aktualizacja 2016-05-30, 17:05
Dojrzewanie, bliskość fizyczna - te sfery życia nie są obce osobom dotkniętym niepełnosprawnością intelektualną. Dr Alicja Długołęcka przyznała, że dla ich opiekunów to powód do zmartwień.
Posłuchaj
Dr Izabela Fornalik - pedagog specjalny - mówiła w radiowej Trójce, że wielu rodziców osób niepełnosprawnych intelektualnie wolałoby, aby ich dzieci w ogóle nie miały potrzeb seksualnych. - Na ćwiczeniach mówię do nich: wyobraźcie sobie, że jestem wróżką i mogę im ją odebrać. Zostawić, czy nie? - opowiada ekspertka. Większość uczestników zajęć mówi "odebrać”. Jednak są tacy - jak przyznała - którzy mówią "zostawić", bo to jedna z niewielu przyjemności, jakich ich bliscy doznają w swoim życiu.
Dla opiekunów osób niepełnosprawnych ten obszar życia ich podopiecznych jest kłopotliwy. - Zastanawiamy się, co mamy z tym fantem zrobić, nie wnikając jednocześnie w potrzeby tych ludzi, ich świat, emocje - mówiła dr Alicja Długołęcka, edukatorka seksualna.
Jak zatem edukować dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie ich seksualności? Czy seksualność takich osób musi być problemem? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Seks nasz powszedni
Prowadzi: Joanna Mielewczyk
Goście: dr Alicja Długołęcka (seksuolog, edukatorka seksualna), dr Izabela Fornalik (pedagog specjalny, edukatorka seksualna)
Data emisji: 30.05.2016
Godzina emisji: 00.04
pkur/ei