Festiwal Dwa Teatry przed nami

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Festiwal Dwa Teatry przed nami
To już szesnasta edycja festiwalu współorganizowanego przez PR i TVPFoto: mat. promocyjne

Ten rok - pod wieloma względami nietypowy - w najważniejszych punktach jednak przypomina inne. I tak tradycji staje się zadość.

Posłuchaj

Festiwal Dwa Teatry przed nami (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej, mimo poprzedzających go trudności z ustaleniem terminu, odbywa się w efekcie, tyle że po raz pierwszy od poniedziałku (23 maja) do środy (25 maja). Znalezienie terminu optymalnego nie powinno dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę rosnącą z roku na rok atrakcyjność kurortu, jakim stał się Sopot. Z drugiej strony mnożą się rozmaite okoliczności, które utrudniają spotkanie w jednym miejscu najsłynniejszych ludzi teatru. Z coraz większym też trudem powstają słuchowiska i widowiska, ale wciąż powstają i tak - w tym roku w konkursie zostanie przedstawionych aż 20 słuchowisk.

Trzy programy Polskiego Radia oraz Teatr PR utrzymuje swoje sceny dzięki wsparciu z Ministerstwa Kultury poprzez Narodowy Instytut Audiowizualny. W tym miejscu należy podziękować NInA za to, że "ostoja" misji ma szansę wciąż istnieć. W konkursie znajdzie się też sporo słuchowisk z rozgłośni regionalnych, co szczególnie cieszy. Znacznie trudniejszą niż Polskie Radio sytuację ma Telewizja Polska. Tu jednak współpraca z "teatrem żywego planu" owocuje spektaklami będącymi przeniesieniami, rejestracjami, adaptacjami telewizyjnymi przedstawień pokazywanych w różnych teatrach. Te pokazuje na Festiwalu Dwa Teatry nade wszystko TVP Kultura, ale też w tym roku TVP2 (jeden spektakl).


Andrzej Brzoska i Tomasz Man w studiu Teatru Polskiego Radia Andrzej Brzoska i Tomasz Man w studiu Teatru Polskiego Radia

Radio wciąż prezentuje swoje najlepsze słuchowiska minionego roku, TVP już jakiś czas temu zdecydowała się wysyłać na konkurs nawet przedpremiery. Oba teatry pokażą w tym roku zarówno repertuar współczesny, jak i klasykę polską oraz sztuki wg autorów zagranicznych. Do tradycji już należy fakt, że na tym festiwalu przyznaje się rekordową liczbę nagród, fundowanych m.in. przez Sopot, Gdynię, KRRiT. Nagradza się scenariusze, scenografię, muzykę, reżyserię, role; po raz pierwszy zostanie przyznane Grand Prix za słuchowisko dla dzieci. Na festiwalu obradują dwa zespoły jurorskie.

Konkursowi towarzyszy wciąż atrakcyjny program spotkań, pokazów jubileuszowych (Rok Szekspira i Sienkiewicza). O tym wszystkim mieliśmy ambicję opowiedzieć w programie specjalnym, zapowiadającym Dwa Teatry - tym razem to specjalne wydanie MBK, transmitowane na dzień przed rozpoczęciem festiwalu. Do tradycji należy też skład naszych gości: dyrektorzy artystyczni obu części festiwalu: Ewa Millies Lacroix oraz Janusz Kukuła, a także kierownik Redakcji Teatru w TVP Kultura - Wojciech Majcherek, a także reżyser dźwięku - Andrzej Brzoska. Na szczególnych prawach w tym wydaniu Magazynu występuje program konkursowych prezentacji Sceny Teatralnej Trójki.

Nasz mały teatrzyk daje jedną krótką premierę w miesiącu, choć bywało ich więcej w historii i bywały dłuższe słuchowiska, ale… do marzycieli przyszłość należy!

W tym roku pokażemy "owoce" roku jubileuszowego (250-lecie Teatru Narodowego/Publicznego, 90-lecie Polskiego Radia/Teatru Polskiego Radia oraz Rok Thomasa Manna).

I tak, na konkurs wytypowaliśmy dwie realizacje remake'ów nawiązujących do:

- XX-lecia międzywojennego - "Zegarek" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Janusza Kukuły (23 maja, poniedziałek, godz. 16.45).

Wojciech Malajkat i Marcin Hycnar - nagranie "Morderstwa w hotelu Santa Catherina" Wojciech Malajkat i Marcin Hycnar - nagranie "Morderstwa w hotelu Santa Catherina"


- historii powojennej – Teatrzyk Zielone Oko - "Morderstwo w hotelu Santa Catherina" wg Ireneusza Iredyńskiego (Umberto Pesco) w reżyserii Marcina Hycnara (24 maja, wtorek, godz. 12.20).

W roku Thomasa Manna Tomasz Man zrealizował "Śmierć w Wenecji" na podstawie opowiadania autora "Czarodziejskiej Góry" (24 maja, wtorek, godz. 14.40).

Andrzej Chyra i Tomasz Man - nagranie "Morderstwa w hotelu..." Andrzej Chyra i Tomasz Man - nagranie "Śmierci w Wenecji"


Nasze słuchowiska są zazwyczaj trudne w odbiorze, często ekscentryczne, niezbyt łatwo wpadają w ucho zespołów jurorskich.

Nie liczymy na nagrody, po prostu cieszymy się, że możemy zaprezentować w Sopocie nasze pomysły i że - mamy nadzieję - spodobają się festiwalowej publiczności. Oby byli wśród zasiadających w salce nr 4 Multikina i nasi słuchacze. Zapraszamy. Jesteśmy do Państwa dyspozycji, chętnie odpowiemy na pytania.

Po prezentacji majowej premiery - eksperymentu - musicalu "Zwierzęca zajadłość" Stanisława Barańczaka, poprosiliśmy o krótkie recenzje. W tym wydaniu MBK przedstawiliśmy laureatów, których postanowiliśmy nagrodzić tomem niepoważnej twórczości Stanisława Barańczaka "Zwierzęca zajadłość i inne wiersze" - to prezent od Wydawnictwa Krystyny i Ryszarda Krynickich. Prosimy laureatów mini-konkursu o podanie adresów (jury w składzie: Baszka Marcinik, Andrzej Brzoska, Wojciech Dorosz).

W finale wydania połączyliśmy się z Teatrem Muzycznym Capitol, gdzie w finale 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej trwa prapremiera spektaklu kinoteatru MUMIO: "Welcome Home Boys". Co z tego połączenia wyniknęło? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

I jeszcze jedno - plan relacji z XVI Festiwalu Dwa Teatry:

- 23, 24, 25 maja - ok. 11.50
- 24 maja - "Klub Trojki" - 21.05
- 29 maja - "Magazyn bardzo kulturalny" - podsumowanie festiwalu - 19.05

Przy okazji: sezon festiwalowy w Sopocie i w Trójce 2016 - rozpoczęty! Ten moment lubimy najbardziej.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 22.05.2016
Godzina emisji:
19.07


Polecane