Oscary 2016. Najważniejsze nagrody dla "Spotlight", "Syna Szawła" i "Zjawy"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Oscary 2016. Najważniejsze nagrody dla "Spotlight", "Syna Szawła" i "Zjawy"
Steve Golin, Blye Pagon Faust, Nicole Rocklin i Michael Sugar z Oscarem za "Spotlight"Foto: PAP/EPA/PAUL BUCK

"Spotlight" Toma McCarthy'ego otrzymał Oscara dla najlepszego filmu. To film o dziennikarzach "Boston Globe", którzy ujawnili aferę pedofilską w amerykańskim Kościele. Najlepszymi aktorami zostali Brie Larson i Leonardo DiCaprio.

Posłuchaj

Oto zwycięzcy Oscarów w najważniejszych kategoriach (Serwis informacyjny Trójki z godz. 6.00 29.2.2016)
+
Dodaj do playlisty
+

W Los Angeles po raz 88. rozdano Oscary - nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Całą uroczystość na żywo śledziliśmy w specjalnej audycji Ryszarda Jaźwińskiego. Najwięcej statuetek, bo aż sześć, zdobył "Mad Max: Na drodze gniewu", ale głównie w kategoriach technicznych.

Alejandro González Inarritu otrzymał Oscara dla najlepszego reżysera. Inarritu jest twórcą filmu "Zjawa".

Podczas gali w Los Angeles węgierski obraz "Syn Szawła" otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Film w reżyserii Laszlo Nemesa poświęcony jest Holokaustowi.

"Syn Szawła" - film, który powstał z frustracji>>>

Węgierski film był faworytem w tej kategorii. W styczniu został także uhonorowany Złotym Globem za najlepszy film nieanglojęzyczny, a wcześniej Grand Prix festiwalu w Cannes w 2015 roku.

W kategorii najlepszy aktorka i aktor pierwszoplanowy Oscary dla Leonardo DiCaprio i Brie Larson. 26-letnia Amerykanka zagrała w filmie "Pokój" Lenny'ego Abrahamson. Opowiada on o kobiecie więzionej wraz z dzieckiem przez psychopatę. Odbierając statuetkę, aktorka podziękowała reżyserowi i 9-letniemu chłopcu grającemu jej syna. DiCaprio został nagrodzony za rolę w filmie "Zjawa".

Josh Singer i Tom McCarthy otrzymali Oscara za scenariusz filmu "Spotlight".

Szwedka Alicia Vikander otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie "Dziewczyna z portretu", w którym zagrała żonę duńskiego malarza transseksualisty. Z kolei Mark Rylance otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie "Most szpiegów", w którym zagrał radzieckiego agenta.

Czytaj dalej
oscary pap 1200x660.jpg
Noc Oscarów w Trójce

Charles Randolph i Adam McKay otrzymali Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Randolph i McKay przygotowali scenariusz filmu "Big Short" opowiadającego o kryzysie finansowym w 2008 roku.

Legendarny włoski kompozytor Ennio Morricone otrzymał Oscara za muzykę do filmu Quentina Tarantino "Nienawistna ósemka".

Już w 2007 roku Morricone został uhonorowany Oscarem za całokształt swej twórczości. Od 1960 roku skomponował muzykę do ponad 450 filmów.

Galę oscarową (od 2.30 do 6.00) oglądaliśmy i na bieżąco komentowaliśmy z krytykami filmowymi - Anną Bielak, Sebastianem Smolińskim i Adamem Porębowiczem. Audycję poprowadził Ryszard Jaźwiński.

PAP/IAR/ei/iwo

Polecane