Oscary 2016. Najważniejsze nagrody dla "Spotlight", "Syna Szawła" i "Zjawy"
2016-02-29, 06:02 | aktualizacja 2016-02-29, 08:02
"Spotlight" Toma McCarthy'ego otrzymał Oscara dla najlepszego filmu. To film o dziennikarzach "Boston Globe", którzy ujawnili aferę pedofilską w amerykańskim Kościele. Najlepszymi aktorami zostali Brie Larson i Leonardo DiCaprio.
Posłuchaj
W Los Angeles po raz 88. rozdano Oscary - nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Całą uroczystość na żywo śledziliśmy w specjalnej audycji Ryszarda Jaźwińskiego. Najwięcej statuetek, bo aż sześć, zdobył "Mad Max: Na drodze gniewu", ale głównie w kategoriach technicznych.
Alejandro González Inarritu otrzymał Oscara dla najlepszego reżysera. Inarritu jest twórcą filmu "Zjawa".
Podczas gali w Los Angeles węgierski obraz "Syn Szawła" otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Film w reżyserii Laszlo Nemesa poświęcony jest Holokaustowi.
"Syn Szawła" - film, który powstał z frustracji>>>
Węgierski film był faworytem w tej kategorii. W styczniu został także uhonorowany Złotym Globem za najlepszy film nieanglojęzyczny, a wcześniej Grand Prix festiwalu w Cannes w 2015 roku.
W kategorii najlepszy aktorka i aktor pierwszoplanowy Oscary dla Leonardo DiCaprio i Brie Larson. 26-letnia Amerykanka zagrała w filmie "Pokój" Lenny'ego Abrahamson. Opowiada on o kobiecie więzionej wraz z dzieckiem przez psychopatę. Odbierając statuetkę, aktorka podziękowała reżyserowi i 9-letniemu chłopcu grającemu jej syna. DiCaprio został nagrodzony za rolę w filmie "Zjawa".
Josh Singer i Tom McCarthy otrzymali Oscara za scenariusz filmu "Spotlight".
Szwedka Alicia Vikander otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie "Dziewczyna z portretu", w którym zagrała żonę duńskiego malarza transseksualisty. Z kolei Mark Rylance otrzymał Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za rolę w filmie "Most szpiegów", w którym zagrał radzieckiego agenta.
Charles Randolph i Adam McKay otrzymali Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany. Randolph i McKay przygotowali scenariusz filmu "Big Short" opowiadającego o kryzysie finansowym w 2008 roku.
Legendarny włoski kompozytor Ennio Morricone otrzymał Oscara za muzykę do filmu Quentina Tarantino "Nienawistna ósemka".
Już w 2007 roku Morricone został uhonorowany Oscarem za całokształt swej twórczości. Od 1960 roku skomponował muzykę do ponad 450 filmów.
Galę oscarową (od 2.30 do 6.00) oglądaliśmy i na bieżąco komentowaliśmy z krytykami filmowymi - Anną Bielak, Sebastianem Smolińskim i Adamem Porębowiczem. Audycję poprowadził Ryszard Jaźwiński.
PAP/IAR/ei/iwo