Czy należy ujawnić zbiór zastrzeżony IPN?
2016-01-05, 15:01 | aktualizacja 2016-01-05, 15:01
- Pytanie o lustrację to pytanie o to, czy obywatele mają prawo wiedzieć, kto ich reprezentuje i kto jest w elicie III RP - uważa pisarz i publicysta Bronisław Wildstein. - Nie mam zaufania do tych dokumentów - odpowiada publicystka Halina Bortnowska.
Posłuchaj
Na przełomie stycznia i lutego Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zamierza odtajnić obszerny zbiór zastrzeżony IPN, zawierający dokumenty służb specjalnych PRL. Byli oficerowie służb komentują: "kilka pomników może spadnie...".
Rafał Leśkiewicz z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN tłumaczy w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim, co znajduje się w zbiorze zastrzeżonym. - Są tam akta osobowe funkcjonariuszy i żołnierzy komunistycznej bezpieki, akta prowadzonych przez nich spraw operacyjnych czy tajnych współpracowników - wylicza przykłady.
W audycji padają zarówno argumenty za, jak i przeciw ujawnieniu zbioru. Zapraszamy do wysłuchania całego "Za, a nawet przeciw".
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bronisław Wildstein (pisarz, publicysta z tygodnika "wSieci"), dr Mirosław Pęczak (kulturoznawca), Paweł Grzelak (politolog), Rafał Leśkiewicz (biuro udostępniania i archiwizacji dokumentów IPN), dr Maciej Mrozowski (Uniwersytet SWPS), Halina Bortnowska (publicystka)
Data emisji: 5.01.2015
Godzina emisji: 12.07
fbi/mp
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: