Czy należy ujawnić zbiór zastrzeżony IPN?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy należy ujawnić zbiór zastrzeżony IPN?
Akta IPN Foto: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

- Pytanie o lustrację to pytanie o to, czy obywatele mają prawo wiedzieć, kto ich reprezentuje i kto jest w elicie III RP - uważa pisarz i publicysta Bronisław Wildstein. - Nie mam zaufania do tych dokumentów - odpowiada publicystka Halina Bortnowska.

Posłuchaj

Czy należy ujawnić zbiór zastrzeżony IPN? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na przełomie stycznia i lutego Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz zamierza odtajnić obszerny zbiór zastrzeżony IPN, zawierający dokumenty służb specjalnych PRL. Byli oficerowie służb komentują: "kilka pomników może spadnie...".

Rafał Leśkiewicz z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN tłumaczy w rozmowie z Kubą Strzyczkowskim, co znajduje się w zbiorze zastrzeżonym. - Są tam akta osobowe funkcjonariuszy i żołnierzy komunistycznej bezpieki, akta prowadzonych przez nich spraw operacyjnych czy tajnych współpracowników - wylicza przykłady.

W audycji padają zarówno argumenty za, jak i przeciw ujawnieniu zbioru. Zapraszamy do wysłuchania całego "Za, a nawet przeciw".

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Bronisław Wildstein (pisarz, publicysta z tygodnika "wSieci"), dr Mirosław Pęczak (kulturoznawca), Paweł Grzelak (politolog), Rafał Leśkiewicz (biuro udostępniania i archiwizacji dokumentów IPN), dr Maciej Mrozowski (Uniwersytet SWPS), Halina Bortnowska (publicystka)
Data emisji: 5.01.2015
Godzina emisji: 12.07

fbi/mp

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane