Czy informacja jest piękna?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy informacja jest piękna?
Zapraszamy do dyskusji wokół książki "Informacja jest piękna" (na zdjęciu widać fragment okładki książki) Foto: mat. promocyjne

David McCandless w swojej bestsellerowej książce "Informacja jest piękna" próbuje nadać porządek zalewowi informacji.

Posłuchaj

Czy informacja jest piękna? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

- To zbiór bardzo różnych tematów, od duchowości po gastronomię, a wszystko pokazane jest bardzo wizualnie - podkreśla Klaudia Tolman, trenerka myślenia wizualnego i ryślicielka (jak nazywa swój zawód i pasję). Z kolei Karol Wójcicki z Centrum Nauki "Kopernik" dodaje, że taki rodzaj prezentacji jest obecnie "jedną z najbardziej popularnych form popularyzowania nauki".

David McCandless tworzy zestawy diagramów, które wyglądają jak piękne, najczęściej abstrakcyjne obrazy. W dodatku zestawienia, które proponuje, często otwierają nam oczy. Na przykład kwadracik w kolorze lila oznacza 60 mld dolarów USA, czyli przewidywany w 2003 roku koszt wojny w Iraku. Ten kwadracik znajduje się w rogu dużego, nieco ciemniejszego prostokąta, który symbolizuje realny, trzybilionowy (!) koszt wojen w Iraku i Afganistanie.

Jeszcze większa - i bardzo przykra niespodzianka - czeka nas, gdy odwrócimy kartkę. Widzimy dwie strony wypełnione całkowicie pięknym kremowym kolorem... Co one symbolizują? Jakie jeszcze oryginalne pomysły graficzne można znaleźć w książce Brytyjczyka? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Karol Wójcicki (Centrum Nauki "Kopernik") oraz Klaudia Tolman (trener myślenia wizualnego, ryślicielka)
Data emisji: 30.12.2015
Godzina emisji: 21.09

mk/iwo

Polecane