Jubileusz Teatru Syrena

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jubileusz Teatru Syrena
Teatr SyrenaFoto: http://www.teatrsyrena.pl

Kontynuujemy podsumowania roku 2015, który jest nade wszystko rokiem jubileuszy. W tym wydaniu MBK przypominamy, że 70 lat temu w Łodzi powstał Teatr Syrena. W 1948 roku został przeniesiony do Warszawy.

Posłuchaj

Jubileusz Teatru Syrena. Gościmy dyrektora Wojciecha Malajkata (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Gościmy jedenastego dyrektora Syreny – Wojciecha Malajkata.

21 grudnia odbędzie się wieczór urodzinowy w tym teatrze, a niedawno ukazała się książka Katarzyny Suchcickiej - "Wojciech Malajkat. Rozmowy o  życiu i teatrze. O gust walczę". Jest w niej naturalnie rozdział/rozmowa pod tytułem "Syrena już nie w ogonie".

Jest więc okazja zwrócenia uwagi na tę książkę, kolejną z aktorem w roli głównej. Tej jesieni ukazały się bowiem – przypominamy - książki opowiadające na różne sposoby historię naszych współczesnych aktorów: Piotra Fronczewskiego, Jerzego Treli, Macieja Stuhra oraz aktora, który w zasadzie nie uprawia już tego zawodu – Marka Kondrata, a także kolejna, napisana przez Jerzego Stuhra. Staramy się, by wszystkie te książki zostały odnotowane, m.in. w MBK, stanowią bowiem zarazem bardzo interesującą historię naszego teatru, oczywiście – także filmu.

 
W TPK 17/18. grudnia podjęliśmy próbę podsumowania 2015 głównie w teatrze. Nie braliśmy pod uwagę dwóch sobotnich premier, które wszak mogą zmienić pejzaż teatralny tego roku. To: "Krakowiacy i górale" Wojciecha Bogusławskiego w Teatrze Polskim w Poznaniu, w reżyserii jednego z najmłodszych polskich reżyserów – Michała Kmiecika oraz "Płatonow" Czechowa w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie w reżyserii gwiazdy rosyjskiego teatru – Konstantina Bogomołova. Z Michałem Kmiecikiem jednak udało nam się połączyć jeszcze przed premierą i słyszymy go w tym wydaniu MBK. Nie zdążyliśmy już posłuchać twórców krakowskiej premiery, ale przypominamy, co m.in. powiedział nam dyrektor Jan Klata, kiedy otwierał swoją "Trylogią" obchody jubileuszu teatru publicznego w Polsce 12 lutego.

"Krakowiacy i górale", fot. Piotr Bedliński "Krakowiacy i górale", fot. Piotr Bedliński

Podsumowując rok, powracamy jeszcze do wydarzeń Roku Tadeusza Kantora, tym razem – za granicą. W Instytucie Adama Mickiewicza odbyło się 17 grudnia spotkanie przedświąteczne, będące okazją do rozmów między innymi na temat Roku Tadeusza Kantora. IAM współorganizował i koordynował wydarzenia tego roku na świecie. Słyszymy wypowiedź Olgi Wysockiej, zastępcy dyrektora Instytutu.

 

A ponieważ koniec w cyklu rocznym oznacza także początek, to spoglądamy także w najbliższą przyszłość. 27 stycznia ukaże się książka Michała Rusinka, przygotowana na 20–lecie Nobla dla Wisławy Szymborskiej. Ta rocznica stanowi pretekst do wspomnień sekretarza Noblistki. W tym wydaniu Magazynu zapowiadamy wraz z Michałem Rusinkiem pojawienie się tej książki, opowiadającej o zdarzeniach, których MBK był przez 20 lat świadkiem.


I – tak – w zasadzie kończymy "robocze" wydania MBK w 2015 roku.

Mediateka na dworcu w Sopocie, czyli Sopoteka. Mediateka na dworcu w Sopocie, czyli Sopoteka.

Będzie P.S. W sobotę (19 grudnia) została otwarta w Sopocie, w nowym budynku dworca,  mediateka i nie możemy nie odnotować faktu pojawienia się tak kulturalnego miejsca w morskiej stolicy Trójki! Dobre wiadomości przekazuje nam vice prezydent miasta – Joanna Cichocka.

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

Wojciech Malajkat opuszcza trójkowe studio. fot.: Kasia Goleniewska Wojciech Malajkat opuszcza trójkowe studio. fot.: Kasia Goleniewska

 

Za tydzień – między-świąteczne wydanie MBK, z Maciejem Stuhrem – w roli gościa specjalnego. Pretekstem tego spotkania jest naturalnie "Stuhrmówka".

Tymczasem – pięknego Bożego Narodzenia życzymy!

***

Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.12.2015
Godzina emisji: 19.07

Polecane