Średniowieczne legendy widziane oczami Tolkiena

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Średniowieczne legendy widziane oczami Tolkiena
Staroangielską legendę przeniósł na wielki ekran reżyser Robert Zemeckis. W filmie zagrali między innymi Ray Winstone, Anthony Hopkins, Angelina Jolie i John MalkovichFoto: materiały promocyjne

"Beowulf" to poemat spisany w XI wieku i będący absolutnym pomnikiem literatury angielskiej. Opowiadana przed wiekami legenda trafia do współczesnego czytelnika dzięki talentowi… J.R.R. Tolkiena.

Posłuchaj

Średniowieczne legendy widziane oczami Tolkiena (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

J.R.R. Tolkien znany jest głównie jako autor powieści "Władca Pierścieni". Niewielu wielbicieli jego twórczości wie, że był on również doskonałym tłumaczem literatury staroangielskiej. W wieku 34 lat przetłumaczył "Beowulfa" - historię wojownika, który stanął do walki z potworami nękającymi królestwo Hrothgara.

Wyd. Prószyński i S-ka Wyd. Prószyński i S-ka

W audycji "Do południa" Wioletta Myszkowska pyta tłumaczki polskiego wydania poematu, co może przekonać czytelnika znad Wisły do poświęcania czasu na lekturę dzieła, które pochodzi z zupełnie innego niż nasz kręgu kulturowego i mówi o zupełnie nieznanych nam czasach. Rozmówczynie dziennikarki opowiadają o średniowiecznych obyczajach, przyglądaniu się przeszłości i godnym legendy stylu Tolkiena.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Autorka materiału:
Wioletta Myszkowska  
Goście: Katarzyna Staniewska (tłumaczka polskiego wydania "Beowulfa"), Agnieszka Sylwanowicz (tłumaczka polskiego wydania "Beowulfa"), Joanna Malita (pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego)
Data emisji: 10.12.2015
Godzina emisji: 11:32

iwo/ei

Oto lista osób, które otrzymają książkę "Beowulf":

 1. Adam z Andrychowa
 2. Monika z Krosna
 3. Kamila z Jaszkowej Górnej
 4. Roma z Szydłowa
 5. Małgorzata z Rogalina
 6. Bogdan z Niemców
 7. Anna z Grodkow
 8. Jacek z Woźnik
 9. Dorota z Jasła
 10. Joanna z Krakowa

Polecane