"El Negro i ja", czyli pytania o Europę, rasizm i inność

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"El Negro i ja", czyli pytania o Europę, rasizm i inność
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Gypsyborn2013/Pixabay

"El Negro i ja" to reporterska próba odtworzenia życia tzw. buszmena z Banyoles - zmumifikowanego, wypchanego człowieka, który aż do lat 90. XX wieku był wystawiany publicznie jako eksponat muzealny.

Posłuchaj

Michał Nogaś rozmawia z Frankiem Westermana, autorem książki "El Negro" (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Autor książki, holenderski dziennikarz Frank Westerman opowiada na antenie Trójki o swoim pierwszym spotkaniu z buszmenem i emocjach, które wówczas odczuwał. - Po raz pierwszy zobaczyłem El Negro, kiedy miałem 19 lat. Czułem się wtedy zawstydzony. W jakimś sensie El Negro trzyma w rękach lustro. Kiedy patrzymy na niego, w pierwszej kolejności widzimy samych siebie. On nie mówi już nic o Afryce, tylko o Europie, o naszym punkcie widzenia i naszych relaksacjach na temat czarnoskórych - podkreśla dziennikarz.

Jak zauważa dziennikarka Trójki Wioletta Myszkowska, Westerman chciał pokazać w swojej książce rasizm jako zjawisko dynamiczne i zwrócić uwagę na fakt, że nadal aktualne jest pytanie o to, jak reagujemy podczas spotkania z kimś, który jest inny niż my.

Autor książki przybliża słuchaczom Trójki historię El Nego, wyjaśnia, czy różnił się on od egipskich mumii, i zwraca uwagę na błędy Zachodu popełnianie podczas spotkań z ludźmi innych kultur.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Michał Nogaś
Autorka materiału: 
Wioletta Myszkowska  
Gość:
Frank Westerman (autor książki "El Negro i ja")
Data emisji: 24.11.2015
Godzina emisji: 10:17

mat. prosowe Fundacji "Instytut Reportażu"/iwo

Oto lista osób, które otrzymają książkę "El Negro i ja":

  1. Bartosz, Katowice
  2. Krzyś, Elblag
  3. Justyna, Besko
  4. Marek, Warszawa
  5. Grażyna, Kielce

Polecane