Świetlicki, Snyder i Niedźwiecki. Wyjątkowe rozmowy w "Klubie Trójki”
Znakomicie zapowiadają się trzy najbliższe wydania "Klubu Trójki", czyli sztandarowej, wieczornej audycji publicystycznej Programu 3 Polskiego Radia. 3, 4 i 5 listopada gośćmi Jerzego Sosnowskiego, Dariusza Bugalskiego i Katarzyny Borowieckiej będą - odpowiednio - Marcin Świetlicki, Timothy Snyder i Marek Niedźwiecki. Początek wszystkich audycji - jak zwykle o godz. 21.05.
We wtorek 3 listopada gościem Jerzego Sosnowskiego w "Klubie Trójki" będzie krakowski poeta Marcin Świetlicki. - Na początku lat 90. stał się on sztandarowym poetą tzw. "pokolenia bruLionu", jak dotąd ostatniej tak wyrazistej grupy poetyckiej w Polsce. Zainteresowanie, jakie wzbudziły jego wiersze, wzmogło się jeszcze, gdy ich autor zaczął je prezentować jako frontman postpunkowej grupy Świetliki. Frazy z jego utworów: "Niczego o nas nie ma w konstytucji", "Jestem dziś w nastroju nieprzysiadalnym", czy "Czasami jestem hamburgerem" stały się sformułowaniami, po których rozpoznawali się jego entuzjaści - wyjaśnia Jerzy Sosnowski. - Dziś można powiedzieć, że 54-letni pisarz pozostaje - podobnie jak inni twórcy z "pokolenia brulionu", finaliści tegorocznej nagrody Nike: Olga Tokarczuk, Jacek Podsiadło i Andrzej Stasiuk - w wybornej formie. Jego bunt przeobraził się w pozycję ironicznego outsidera, mówiącego z mieszaniną kontrolowanego przerażenia i gorzkiego żartu o naszym codziennym życiu - dodaje Jerzy Sosnowski.
Okazją do spotkania z Marcinem Świetlickim w "Klubie Trójki" są - ukazujące się równocześnie - dwie jego książki: jedenasty tomik wierszy pt. "Delta Dietla" i zbiór "Zło, te przeboje (Piosenki 1992-2015)" oraz zatytułowana również "Zło, te przeboje" płyta CD, zawierająca nagrania z innymi muzykami, niż jego macierzyste Świetliki.
Miłośnicy historii nie powinni przegapić rozmowy Dariusza Bugalskiego z Timothy Snyderem - jednym z najwybitniejszych współczesnych historyków, profesorem Uniwersytetu Yale, autorem m.in. "Skrwawionych ziem" i wydanej właśnie książki "Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie". - Tytułowa "czarna ziemia" to ta część Europy Środkowej, w której dokonała się Zagłada. Czerń stanowi także metaforę tego, jak Snyder interpretuje konieczny warunek Holokaustu: "czarna ziemia" to właściwie "czarna dziura" bez instytucji państwa i prawa. Snyder opisuje Holokaust na nowo, ale jego interpretacja jest skierowana ku przyszłości. I ostrzega. Początek naszego stulecia, wedle Snydera, przypomina świat, który zrodził nazizm: Świat lęku i pogardy; lęku o kurczące się zasoby, walki o materialny status i komfort, której ofiarami padają pogardzani i zdehumanizowani obcy. W "Klubie Trójki" porozmawiam z Timothy Snyderem o przeszłości i ostrzeżeniu, którą stanowi - zaprasza Dariusz Bugalski. Rozmowa na antenie w środę 4 listopada.
Natomiast w czwartek 5 listopada gościem Katarzyny Borowieckiej w "Klubie Trójki" będzie dziennikarz muzyczny Programu 3 - Marek Niedźwiecki. Okazją do rozmowy będzie jego ukazujący się dokładnie dzień wcześniej album pt. "Australijczyk". - Australia to jego wielka miłość. Marek Niedźwiecki w swojej nowej książce dzieli się z czytelnikami nie tylko swoimi wspomnieniami z podróży na Antypody, ale też - zdjęciami. O książce, o Australii, o spotkanych tam ludziach i zapewne o muzyce, którą stamtąd przywozi opowie podczas naszego wieczornego spotkania na antenie - zaprasza Katarzyna Borowiecka.