Nieoczywiste zabytki Gdańska
W tym wydaniu Magazynu po raz drugi realizujemy wraz Narodowym Instytutem Dziedzictwa program "Chroniąc zabytki, wybieramy przyszłość".
Stocznia Gdańska - między innymi tam dotarliśmy w "Magazynie Bardzo Kulturalnym"
Foto: wikipedia/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0/WikiAmy
Przed dwoma tygodniami odwiedziliśmy modernistyczną Gdynię, która - choć ma zaledwie 89 lat - może poszczycić się sporą liczbą obiektów objętych ochroną. Gdańsk, z powodów oczywistych, jest miastem zabytków z różnych epok.
My jednak wybraliśmy obiekty jeszcze niedawno zaniedbane, a obecnie - od momentu, kiedy znalazły się w spisie/rejestrze zabytków - są rewitalizowane. Naszym przewodnikiem był architekt, profesor Politechniki Gdańskiej - Jakub Szczepański. Gdańskiem, którego dzielnice - takie jak Dolne Miasto czy Nowy Port oraz Stocznia - przez lata podupadały, zajmujemy się nie po raz pierwszy. Tym razem spróbowaliśmy podsumować wnioski, gromadzone wcześniej, uzupełniając je o uwagi prof. Jakuba Szczepańskiego.
W Gdańsku także (taki zbieg okoliczności) w tym tygodniu odbędzie się Versopolis. Versopolis to sieć festiwali, do której należy Europejski Poeta Wolności w Gdańsku. Najbliższe spotkania, na 5 miesięcy przed EPW 2016, poświęcone będą promocji poezji europejskiej. Do Gdańska 9 października przyjedzie pięcioro młodych poetów z: Litwy, Szwecji, Słowenii, Austrii i Belgii. 8 października odbędzie się debata pod tytułem "Poszukiwanie czytelnika. Co to znaczy promować poezję?". My połączliśmy się telefonicznie z koordynatorem programu Versopolis - Piotrem Mielcarkiem z Instytutu Kultury Miejskiej oraz z tłumaczem Sławomirem Paszkietem, autorem przekładów najmniej znanej u nas poezji, flamandzkiej mianowicie, reprezentowanej w Gdańsku przez Maud Vanhauwaert z Belgii.

Wydanie otworzył prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej - Michał Rusinek, z którym (tak się składa na początku tygodnia noblowskiego) rozmawialiśmy o "Wszystkich Lekturach Nadobowiązkowych" Wisławy Szymborskiej. W tym właśnie tygodniu ukazują się - po raz pierwszy - wszystkie.

Zasygnalizowaliśmy także pojawienie się nowego tomu esejów Tadeusza Nyczka o poezji Noblistki, pt. "Jarmark cudów". Przypomnieliśmy, że już za trzy tygodnie - 24 października - zostanie po raz trzeci wręczona Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Gala Fundacji została zaplanowana na czas trwania Targów Książki w Krakowie oraz Festiwalu Conrada.

W Sopocie natomiast 6 października zostanie w Państwowej Galerii Sztuki otwarta wystawa "Wojciech Fangor. Heweliusz". Zaprosiliśmy na nią wraz z dyrektorem Galerii - Zbigniewem Buskim. Zwróciliśmy również uwagę na nietypową dla PGS wystawę, która zachwyca na trzecim poziomie Galerii. To "Nić życia" Alicji Stańskiej. Kto jeszcze nie widział, zapewne ulegnie czarowi naszej rekomendacji.
W finale wydania - niespodzianka - Rzeszów, a tam pod koniec października jeden z najstarszych naszych festiwali teatralnych, ale w nowej formule, czyli Festiwal Nowego Teatru, z którego dyrektor i pomysłodawczynią - dr Joanną Puzyna Chojką - spotkałam się, by oswoić się z ideą tego festiwalu. Festiwal to bardzo ambitny, w tym roku tematycznie koncentrujący się na artystach współczesnych i ich relacjach z rzeczywistością. Tak się składa, że większość konkursowych przedstawień wyreżyserowały panie.

***
Tytuł audycji: Magazyn Bardzo Kulturalny
Prowadzi: Baszka Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 4.10.2015
Godzina emisji: 19.05
P.S.: Poza tym rozpoczął się sezon nagród literackich (Nobel, Nike, Angelus) oraz festiwali teatralnych (o jednym wspomnieliśmy wyżej oraz Krakowskie Reminiscencje, Lubelskie Konfrontacje) oraz pierwszych jesiennych premier (m.in. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w Teatrze Polskim we Wrocławiu, w TR Warszawa). W Sopocie natomiast trwa 8. Festiwal Poezji.
A my dziś jesteśmy na Festiwalu Czytania "Odkrywcy wyobraźni" w Szczecinie (patrz: zapowiedź w ub. wydaniu).
Przed nami najtrudniejszy miesiąc roku, co już widać z powyższych zapowiedzi.