Święto La Strady. Od 20 lat ratują ofiary handlu ludźmi
- Zmuszani do pracy, oszukani przez pracodawców, bądź ofiary praktyk niewolniczych. Pomagamy obywatelom z 30 krajów. Gdyby wylądowali tu Marsjanie i ktoś im chciał zrobić krzywdę, też byśmy im pomogli - mówi Irena Dawid-Olczyk z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada".
Dwadzieścia lat temu powstała Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada"
Foto: Pixabay/Klaus Hausmann
Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada" to pierwsza w Polsce organizacja pozarządowa, działająca na rzecz poprawy sytuacji ofiar handlu ludźmi, prowadząca szeroko zakrojone działania profilaktyczne oraz aktywnie walcząca o zmianę prawa w tym zakresie. - Trzeba rozpocząć proces zmiany, a to ile to potrwa jest sprawą drugorzędną - opowiada Irena Dawid-Olczyk.
Nazwa Fundacji związana jest z tym, że proceder handlu ludźmi łączy się z faktem, że wyruszają oni w drogę, a La Strada znaczy właśnie droga, ulica. Organizacja ma określony model pomocy. - Najpierw ktoś się rodzi w niewłaściwym miejscu i czasie, czyli np. w biedniejszym kraju. Później ma marzenia, chce je zrealizować i pojawia się ktoś, kto chce go wykorzystać. Następnie przychodzimy my - tłumaczy jedna z założycielek Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada".
Goście Dariusza Bugalskiego mówią również o różnicy pomiędzy migrantami a uchodźcami, tym jak myślimy o ofiarach handlu ludźmi i momencie, w którym Polacy uznali, że sprawa niewolnictwa to problem.
***
Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Goście: Joanna Garnier i Irena Dawid-Olczyk (założycielki Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu "La Strada")
Data emisji: 14.09.2015
Godzina emisji: 21.06
sm/fbi