Awangardowa "Lalka" bohaterką Narodowego Czytania

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Awangardowa "Lalka" bohaterką Narodowego Czytania
Serial telewizyjny na podstawie powieści Bolesława Prusa "Lalka" w reżyserii Ryszarda Bera z 1976 r. Na zdjęciu aktorzy Barbara Wrzesińska i zmarły niedawno Jerzy KamasFoto: TVP/PAP- Mirosław Stankiewicz

- Bolesław Prus miał poczucie, że moment, gdy powstała "Lalka", były czasem na zmianę w zasadach pisarstwa realistycznego, dlatego nazywam go realistą po przejściach - mówi historyk literatury prof. Ewa Paczoska.

Posłuchaj

Dyskusja wokół "Lalki" Bolesława Prusa (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W sobotę w czwartej edycji Czytania Narodowego w całym kraju rozbrzmi "Lalka" Bolesława Prusa. Gdy powieść powstała nie spotkała się z dużą przychylnością czytelników. Negatywne opinie wystawił jej m.in. publicysta Aleksander Świętochowski. - Mógł on Prusa zwyczajnie nie lubić, ale był dobrym krytykiem i ta reakcja świadczy o tym, że powstało dzieło, które nie wstrzeliło się w horyzont oczekiwań ówczesnej publiczności - opowiada historyk literatury.

O "Lalce" w kontekście lektur szkolnych mówi się jako o typowej powieści realistycznej, podczas gdy zawierała ona szereg ekstrawaganckich rozwiązań. - To jej konstrukcja, kompozycja, zastosowanie różnych perspektyw narracyjnych i otwarte zakończenie, które ma kilka wariantów. Już sam początek "Lalki" jest szalenie awangardowy - podkreśla prof. Paczoska.

W programie mówimy o problemach Prusa z cenzurą, o tym, co podważało zaufanie czytelnika do narratora tej powieści, oraz o jej recepcji przez kolejne pokolenia polskiej publiczności.

Jak co roku na stronie portalu Polskiego Radia będziemy nadawać trasmisję z Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim (w godz. 11.00-22.00). Szczegóły znajdą Państwo tutaj.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Jerzy Sosnowski
Gość: prof. Ewa Paczoska (historyk literatury)
Data emisji: 3.09.2015
Godzina emisji: 21.06

sm/iwo

Polecane