Pięciolecie PGS w Sopocie
12 sierpnia minęła 5. rocznica powrotu Państwowej Galerii Sztuki do Domu Zdrojowego w Sopocie. Po gruntownej, trwającej wiele lat przebudowie, Dom Zdrojowy został otwarty i rozpoczął się nowy rozdział działalności sopockiej Galerii, dla nas o tyle ważny, że od pięciu lat patronujemy jej, a więc to nasz wspólny jubileusz.
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
Foto: Wikimedia Commons/lic. CC/Stawe
Dyrektor Zbigniew Buski zaprosił MBK na spotkanie w tych sympatycznych okolicznościach. MBK bez PGS byłby innym Magazynem. PGS - bez Trójki - byłaby… inną galerią. Zanim rozpoczniemy nowy sezon współpracy, spróbowaliśmy przyjrzeć się temu, co za nami. A to nie tylko wystawy, również uczestnictwo PGS w najważniejszych wydarzeniach kulturalnych miasta, czyli w (nie tylko wakacyjnych) festiwalach.
PGS stanowi rodzaj wizytówki kulturalnej Sopotu. Swoją wyjątkowość zawdzięcza kreatywności jej zespołu, ale także położeniu na skrzyżowaniu ważnych sopockich szlaków, kilkaset metrów od mola i plaż. Swoje wystawy mieli w PGS najwięksi współcześni polscy artyści (malarze, rzeźbiarze, performerzy, artyści multimedialni). Zwiedzanie odbywa się w komfortowych warunkach, a wernisaże mają niepowtarzalny klimat. W dwóch rankingach Piotra Sarzyńskiego PGS zajmowała wysokie pozycje; ostatnio - czwartą!
W spotkaniu wzięli udział członek Rady Programowej Galerii - historyk sztuki i krytyk Bogusław Deptuła. Odbyło się ono dwa dni po zakończeniu naszego wspólnego cyklu wakacyjnego: "Obrazy wielkich mistrzów w Trójce". Do opowiedzenia o obrazach zinterpretowanych w naszym kalendarzu przez studentów i absolwentów Warszawskiej Szkoły Filmowej zaprosiliśmy artystów z sopockiego "zagłębia" plastycznego oraz profesorów gdańskiej ASP, a także krytyków i historyków sztuki, wreszcie duszpasterza Środowisk Twórczych w Gdańsku - księdza Krzysztofa Niedałtowskiego. Nasze zaproszenie przyjął również fotograf - Michał Szlaga. Jeden z obrazów "opowiedział" dyrektor Zbigniew Buski. Nasza wyprawa po muzeach nie tylko Europy odbywała się w związku z naszymi wspólnymi działaniami w Galerii, która dba o trójmiejskie środowisko plastyczne.

Wydanie, tradycyjnie, otworzył "inny" temat i - także tradycyjnie - usłyszeliśmy po raz kolejny Andre Hubnera Ochodlo – dyrektora Teatru Atelier w Sopocie. To już ostatni tydzień Sopockiego Lata Teatralnego 2015. Niestety!
Wydanie zakończył, podobnie jak w ubiegłym tygodniu, Adam Nalepa, reżyser scenicznej wersji "Faraona" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Dziś rozmowa była krótka, za tydzień spodziewamy się dłuższego spotkania z reżyserem.

Zapraszamy do Herbaciarni w PGS.
***
Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca.
Program - także tradycyjnie - zrealizował Andrzej Dubas z Radia Gdańsk.