Co wynika z najnowszych odkryć w Kosmosie?
2015-08-03, 14:08 | aktualizacja 2015-09-22, 11:09
Półtora tygodnia temu NASA ogłosiła kolejne efekty poszukiwań planet poza Układem Słonecznym. Dane obserwacyjne dostarcza od marca 2009 Teleskop Kosmiczny Kepler, a po ich przeanalizowaniu wnioski podawane są do wiadomości publicznej.
Odkąd Aleksander Wolszczan i Dale Frail ogłosili w 1992 roku odkrycie pierwszego układu planetarnego poza systemem słonecznym, rozmaitymi metodami zidentyfikowano w Kosmosie ponad półtora tysięca obiektów, które najprawdopodobniej są planetami, krążącymi wokół swoich gwiazd.
Naturalnie najbardziej ciekawią nas kandydatki na "drugą Ziemię": planety, o których można sądzić, że są zbudowane ze skał, otula je atmosfera, a na ich powierzchni znajduje się woda w stanie ciekłym. I właśnie na konferencji z 23 lipca poinformowano, że wokół jednej z gwiazd w konstelacji Łabędzia odkryto planetę, oznaczoną Kepler 452-b, która bardziej niż inne przypomina nasze wyobrażenie o "Ziemi 2.0".
O metodach poszukiwania tzw. egzoplanet, czyli planet krążących wokół innych gwiazd niż Słońce, o dotychczasowych osiągnięciach i porażkach na tym polu, a także o tym, co praktycznie może z tych odkryć wyniknąć, będziemy rozmawiali dziś z popularyzatorem nauki - Karolem Wójcickim.
Na "Klub Trójki" zapraszamy w poniedziałek (3.08) od godz. 21.05 do 22.00.
Edyta Kocemba i Jerzy Sosnowski