Powstanie Warszawskie. "To nie bohaterstwo, to obowiązek"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Powstanie Warszawskie. "To nie bohaterstwo, to obowiązek"
Powstanie Warszawskie: ochotnicy składają przysięgę na PowiśluFoto: Wincenty Szober/Wikimedia Commons (domena publiczna)

Trwają stołeczne uroczystości w rocznicę Powstania Warszawskiego. W Trójce swoimi wspomnieniami dzielą się cisi bohaterowie Powstania Warszawskiego...

Posłuchaj

Cisi bohaterowie Powstania Warszawskiego (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

- To, że byłam łączniczką, i to w batalionie "Parasol", to jest moja duma, ale nie bohaterstwo. To obowiązek - mówi w Trójce Maria Wiśniewska, która miała 15 lat w momencie wybuchu Powstania Warszawskiego. W porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" wspominaliśmy cichych bohaterów, którzy w sierpniu 1944 roku walczyli o wolność i ryzykowali przy tym niekiedy wszystko...

Zapraszamy na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu >>>

Tymczasem w Warszawie przez cały dzień odbywają się uroczystości z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W ceremonii przy Pomniku "Mokotów Walczący - 1944" - oprócz powstańców, harcerzy i licznie zgromadzonych warszawiaków - wzięli udział premier Ewa Kopacz i marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Wojciech Militz, prezes Środowiska Żołnierzy Pułku AK "Baszta", wspominał moment wybuchu powstania. - Rozbiegliśmy się wszyscy, zgodnie z rozkazami, a te lata konspiracji, kiedy na kwaterach prywatnych ćwiczyliśmy musztrę wojskową, dały nam jednak tyle, że 1 sierpnia zobaczyliśmy, że jesteśmy członkiem wielkiej rodziny Armii Krajowej - mówił prezes.

Bronisław Komorowski odwiedził rano wojskowe Powązki. Złożył tam kwiaty przy pomniku Gloria Victis, a także na grobie dowódcy AK generała Tadeusza Komorowskiego pseudonim "Bór". Nawiązując do 71. rocznicy Powstania Warszawskiego, Bronisław Komorowski mówił o nauce płynącej z czasów wojny. - Po 71 latach naszym wielkim zadaniem, wielkim wyzwaniem i wielkim obowiązkiem jest dbanie o bezpieczeństwo państwa, rozumiane również jako dbanie o nowoczesność sił zbrojnych - powiedział prezydent. Ośmiu oficerom nadał awanse na pierwszy stopień generalski. Dziesięciu innych zostało awansowanych na kolejne stopnie generalskie i admiralskie. Prezydent wręczył również odznaczenia państwowe i pamiątkowe ryngrafy.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

O godzinie 17.00 Warszawa uczci pamięć o powstańcach wyciem syren i biciem kościelnych dzwonów.

1 sierpnia 1944 roku do walki z Niemcami ruszyło około 30 tysięcy słabo uzbrojonych żołnierzy Armii Krajowej. Mieli walczyć kilka dni, skapitulowali po 63 dniach. W Powstaniu Warszawskim poległo kilkanaście tysięcy powstańców, a Niemcy zamordowali około 150 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Krystian Hanke
Autor: Anna Rokicińska
Data emisji: 1.8.2015
Godzina emisji:
7.36

IAR/fbi

Polecane